|
Drága a fotó! Traffipaxot kaptak a szentesi rendőrök!
A városban gyorsan terjedt a hír miszerint a szentesi rendőrkapitányság kapott egy traffipax (sebességmérő) készüléket. Egy ilyen készülék megvásárlása már régóta foglalkoztatja a város vezetését, mert az elszaporodó gyorshajtásos baleseteket szinte csak ezzel lehet visszaszorítani.
A készülékről kérdeztem Bottyán József főhadnagyot a Szentesi Rendőrkapitányság közlekedési osztályának vezetőjét.
- A Szentesi Rendőrkapitányság májusban kapta meg ezt a traffipax készüléket, melyet eddig a makói kapitányság használt. Ők az év elején kaptak egy új lézeres sebességmérő készüléket, és ez használaton kívül maradt, melyet ezáltal megkaptunk.
- Milyen típusú a sebességmérő készülék? - Ez egy MicroSpeed radar traffipax, mely hagyományos papír alapú fényképet készít a gyorshajtóról.
- Mozgásból tud-e mérni a készülék, és a valaki beleszalad a sebességmérő zónájába, akkor merre kell „mosolyognia”? - Ez a készülék mozgásból nem tud dolgozni, tehát ez azt jelenti, hogy mindenképp alló járműből méri az elhaladókat és a szembejövő forgalmat.
- Szentesen milyen sebességgel közlekedhetünk? Milyen sebességküszöbnél csattan el az exponálás a traffipaxban? - A városban 50 km/h a megengedett sebességhatár. Kivételt képeznek a táblával jelzett területek, mint pl. a Kertvárosi városrész, ahol 30 km/h a megengedett legnagyobb sebesség. A készülék 60 km/h-ra van állítva, tehát aki ennél nagyobb sebességgel halad el az már bőven elköveti a szabálysértést. A készüléknek +/- 3 km/h a tűrési hibahatára, tehát ha valakit lefényképez, az már nagyobb mértékben átlépi az amúgy 54 km/h sebességet, amely már szabálysértésnek minősül.
- A vasúti átjárót milyen sebesség kell megközelíteni? - Sajnos sokan nem tudják, hogy honnantól és milyen sebességgel kell megközelíteni a vasúti átjárókat. Lakott területen belül 30 km/h, és az első előjelző táblától már ezzel a maximált sebességgel szabad haladni. Lakott területen kívül pedig 40 km/h.
- Milyen sűrűn mérnek Szentes útjain, és emellett a készülék mellett számíthatnak-e a közlekedők arra, hogy lézeres traffipax is fog működni a városban? - Minden nap dolgoznak a kollégák a készülékkel. A hét öt napján Szentesen és Nagymágocson várható sebességellenőrzés, két napon pedig Csongrád területén mérünk. Szentesen és a környező településeken ez a készülék fog mérni, de előfordulhat, hogy egy nagyobb megyei akció keretében akár lézeres készülék is ellenőrzi a sebességet.
- Melyek azok az utak, területek, amelyekre kiemelten figyelnek és ellenőrzik a sebességet?
- Sok
kritika érte a rendőrséget, hogy a Kertvárosi városrészen nem találkoznak
ilyen készülékkel és a lakosok is panaszkodtak a gyorshajtók miatt. Ezt
most úgy tudjuk orvosolni, hogy ott minden nap ellenőrzzük a sebességet.
- Mit tanácsol annak, aki mégis túllépi a sebességhatárt és ezt fénykép is dokumentálja? - Aki túllépi a sebességhatárt az jobban jár, ha kifizeti a helyszíni bírságot (max. 10.000,- Ft és 3 büntetőpont), mintha feljelentésre kerül sor, mert a szabálysértési eljárás során 60.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható és járművezetéstől való eltiltással is párosulhat .
- A helyszíni bírság mit jelent? - A régi módszertől eltérően nem a helyszínen kell kifizetni a büntetést, hanem csekket kapnak a szabálysértők, melyet befizetve jogerősen vége az ügynek. Szentes, 2005. 06. 16. |