|
St. Jupát SE 2005. évi kerékpártúrája a
Friss hír: Ma azaz, augusztus 22-én 16.30 és 17.00 óra között tervezik a fiúk a hazaérkezésüket a Dózsa házhoz!
Friss hír: Ma azaz, augusztus 22-én 16.30 és 17.00 óra között tervezik a fiúk a hazaérkezésüket a Dózsa házhoz!
A tizenegyedik napon az alábbi látványosságot tekintettük meg: Hohenschwangau: Neuschwanstein a Pöllat-szakadék fölötti magányos szirtfokon épült (csak gyalogosan közelíthető meg, mintegy félóra sétával, kb. 1,5 km). II. Lajos itt kívánta együtt látni mindazt, ami Wartburg várában, a nünbergi várkastélyban és a Rajna-menti lovagvárakban megragadta képzeletét, s nem utolsósorban Wagner zenéjének hatására létre akarta hozni a Grál lovagjainak legendás várát. A mücheni udvari színház díszletfestője, Christian Jank tervezte, amely lényegében Wagner-operák a Lohengrin, a Tannhäuser és a Parsifal színpadi díszletsorozata. 1869. szeptember 5-én rakták le az alapkövet. Több udvari építész is irányította –egymást követve- a munkálatokat, de amikor (17 évi építkezés után) 1886-ban az elmebetegnek nyilvánított és gyámság alá helyezett királyt elszállították legkedvesebb kastélyából (még csak három hónapja költözött be), a több mint hatmillió akkori márkát felemésztő építkezés még nem fejeződött be. A fantázia-vár két emelet magas tróntermet rejt, ahol a szépséges mozaikpadlóhoz 2 millió követ használtak fel. A krónikák szerint 14 szobrász négy és fél éven át dolgozott Lajos hálószobájának díszítésén. A kastély belső berendezésében különböző építészeti stílusok keverednek: mór, gótikus és barokk elemek az oszlopok tartotta keleti stílus cseppkőboltozattal, a trónterem pedig a hanyatló Bizánc stílusjegyeit viseli. Lajos kastélyát a technika vívmányainak felhasználásával, korát megelőzve építtette fel. Központi fűtés rendszere modern volt, a konyhában hideg-meleg víz folyt és felvonó is működött. A kastély belsejéből csodálatos panoráma tárul a nézelődő elé.
Friss hír: négy képet kaptunk a fiúktól! <PIC1> <PIC2> <PIC3> <PIC4>
A hetedik napon az alábbi látványosságot tekintettük meg: Neuburg: A város elragadó főterét , a 200 éves hársfákkal szegélyezett Karlsplatzot tökéletes harmóniát sugárzó barokk és reneszánsz polgárházak szegélyezik.
Friss hír: négy képet kaptunk a fiúktól! <PIC1> <PIC2> <PIC3> <PIC4>
A nyolcadik napon az alábbi látványosságot tekintettük meg: Walhalla: Márványtemploma a Duna fölé emelkedő hegyen áll, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik. A bajor I. Lajos király építtette a legnagyobb németek mellszobrainak elhelyezésére. A széles alapzaton álló, 20 m magas, 52 márványoszloppal övezett klasszicista épületet 1830-1842 között emelték, az athéni Akropolisz Parthenonjának stílusában. Regensburg: „Németország középkori csodája”. Kr. E. 500-ban már kelta település volt itt. Regensburg a Duna legészakibb pontján fekszik. Óvárosa 1400 éves épületeket is őriz. A Steinerne Brücke (Kőhíd), Németország legrégebbi hídja 1135-1146 között épült. A310 m hosszú, 16 lyukú híd a középkori mérnöki munka remekműve: 1938-ig a város teljes átkelőforgalma ezen bonyolódott. DUNA-ÁTTÖRÉS: A folyó Kelheim és Weltenburg közötti mintegy 6 km-es szakasza a természet csodálatos alkotása. A folyó 100 m magas, erdővel borított sziklafalak között küzdi át magát. Az átlagosan 70 m szélességű meder a legkeskenyebb részén 18 m-re szűkül, s a vízmélység elérheti a 20 m-t.
Az 5. napon az alábbi látványosságokat néztük meg: Melk: Apátság 57 m-el a Duna szintje felett. Palotaszerű apátsági épület a legnagyobb alsó-ausztriai kolostor, éslegjelentősebb barokk egyházi építmény Európában. Az apátság jelentős része nyitva áll a közönség előtt. Az apátság 196 m hosszú folyosóján a Babernbergek és a Habsburgok arcképmása látható. A Paul Troger pompás mennyezeti freskójával ékesített könyvtár díszes polcain 85.000 könyv, 2.000 kézirat és 850 ősnyomtatvány látható. A melki könyvtár érdekessége, hogy mind a 85.000 könyv egyforma, arany vésetekkel díszített bőr kötést kapott. Mauthausen: Koncentrációs tábor (Ehemaligers Konzentrationslager). A várostól 3 km-re fekszik, mellette Ausztria legnagyobb gránitbányája, Bécs utcáinak nagy részét mauthauseni gránittal kövezték ki. A nácik három lágert nyitottak itt, 1938-ban, 1941-ben, majd 1943-ban, s legalább 20 000 embert öltek meg.
FRISS HÍR: Olasz Balázsnak a hátsó kerék racsniját és fogaskerék sorát Kremsben le kellett cserélni és sajnos a Willwndorfi Vénuszt sem tudtuk megnézni, mert a bemutatóhely zárva volt!
Willendorf: A 11 cm-es, zömök kis szobor, a kőkori lelet, a Willwndorfi Vénusz tett világhírűvé. A kövér, meztelen nőt ábrázoló kis figurát a Duna-parti vasút építésekor, 1908-ban találták. Korát 35.000 évesre becsülik. Willwndofban a felbecsülhetetlen értékű szobrocska erősen felnagyított mása látható, kis kövér eredetijét a bécsi Természetrajzi Múzeum széfjében őrzik, az ott kiállított Vénusz is csak másolat.
A 3. napon az alábbi látványosságokat tekintették meg a fiúk: Dunasziget, mely egy 20 km-es, „szabadidő-sziget” Bécs: „Valóságos kerékpáros paradicsom, kb.:300 km-nyi kerékpárút.” Belváros: Parlament, Városháza, Várszínház, Fogadalmi templom, Várkert …; Schönbrunni kastély. Schönbrunni park. 1693-1706 között létesítették.
FRISS HÍREK: A második nap 18.-adik kilométerénél D. Daninak a jobb első csomagtartója begyűrődött. Megjavítottuk és tekerünk tovább. (St. Jupár SE.)
A 2. napra tervezett látványosságok: Gapcikovo (Bős): Bősi vízllépcső, Cunova (Dunacsúny): Mosoni-Duna Vízlépcső, Szlalompálya, Bratislava(Pozsony): Óváros.
FRISS HÍREK: A második nap 18.-adik kilométerénél D. Daninak a jobb első csomagtartója begyűrődött. Megjavítottuk és tekerünk tovább. (St. Jupár SE.)
A 2. napra tervezett látványosság: A túra 162 km-nél valamint az aznapi 56. km-nél a Gapcikovo (Bős): Bősi vízllépcső.
Start nap Indulás: 2005. július 30. (szombat) Tervezett érkezés: 2005. augusztus 21. (vasárnap) Táv: 2.359 km
2005. július 30. (szombat) – augusztus 21. (vasárnap) - 2.359 km
2005. július 30-án szombaton indult neki 2005. évi kerékpártúrájának a St. Jupát Sportegyesület kerékpárosai. Az elmúlt esztendőben ők már megjárták az athéni olimpiát, és ebben az évben a Duna völgyét vették célba. A túráról Valkai Zsoltot a túra vezetőjét kérdeztük.
Az idei túrátokról röviden mit tudnál mondani? 2005. július 30-án szombaton indulunk vonattal a 2005. évi a Duna völgyét érintő túránkra.
Már elnézést, hogy közbevágok, de vonattal indultok a túrának? Igen, vonatozással kezdődik a túrának, mert Budapesttől kezdve kezdünk el tekerni. Így egy napot spórolunk meg, és azt a Duna völgyében kívánjuk eltölteni, alvégre szinte valamennyien már tekertünk Szentes és Budapest között. Tehát Pesten pattanunk nyeregbe és a Duna-parton valamint az ott kiépített kerékpárúton tekerünk Ausztrián át Németországig Dunauvört városáig, itt délnek fordulunk Dachau és München érintése után be a bajor Alpokba, itt fölmegyünk 2500 méterig, majd Ausztria déli részén a Wörti tó partján haza Szentesre.
Ez a túra kb. milyen hosszú? Tervek szerint 2.359 km fogunk megtenni, de az a városokban történő csavargásokkal nőhet, de ha tartjuk magunkat a tervhez, akkor ez a km napi 102 km átlagot fog jelenteni. Lesz olyan nap, amikor összesen csak 38 km-t fogunk tekerni, de ehhez a távhoz több, mint 2000 m-e emelkedés fog társulni.
Igen széles intervallumban mozognak a résztvevők életkorai, (Dandé Dániel 14, Dömsödi Gábor 23, Füsti M. Gergely 15, Olasz Balázs 15, Papp Dániel 16, Valkai Zsolt 39, Vincze Mihály 20) fogja mindenki bírni a túrát? Egész éves felkészülés van a hátunk mögött, ez pedig azt jelenti, hogy ahogy Athénból hazaérkeztünk egy kis regenerálódás után nekikezdtünk az edzésnek. Szerencsére már felcseperedett egy újabb korosztály, akik képesek egy ilyen nagyobb méretű túrát megtenni.
A túrával kapcsolatos bővebb információt ITT hallgathatnak meg a túravezetőtől Valkai Zsolttól!
St. Jupát Se. 2005-Ös Kerékpártúra Támogatói: CSALÁDOK, Szentes Város Önkormányzata, Csongrád Megyei Közgyűlés, Kvíz-2000 Bt., Herba Mix Kft,. Dan-Aqua Öntözéstechnikai Kft., Linea-H Bt., Vaude
|