|
T E R M É S Z E T I K Ö R N Y E Z E T Ü N K – könyvben – képen – neten – és a valóságban
Kedves Versenyző Barátunk!
A Városi Gyermekkönyvtár, a Koszta József Múzeum és a TEAM Számítástechnika - Szentesi Mozaik - közreműködésével immár hetedik alkalommal rendezzük meg helytörténeti vetélkedőnket. Modern korunkban egyre inkább eltávolodunk a természettől, ezért fontosnak tartjuk a meglévő értékeink fokozott védelmét, megbecsülését. Ahhoz, hogy megőrizhessünk valamit, előbb meg kell azt ismernünk. Az idén ilyen jellegű játékra, közös munkára hívunk Benneteket!
A feladatokat tartalmazó weboldal cím e-mailben érkezik meg - ez a verseny végeztével nyilvánossá válva a Mozaikról is elérhető lesz. A válaszadás módja: a feladatlapot a levelezőprogrammal visszaküldve (Explorer: -> Fájl -> Küldés -> Lap e-mailben...) abban a megfelelő módosításokat, beírásokat elvégezve.
Az értékelés a visszaérkező e-mailek alapján történik. Biztonságképpen a megoldott feladatsort mentsétek ki a kézhez kapott mágneslemezre is. (Outlook Express: -> Fájl -> Mentés másként...)
Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a legtöbb kérdés megoldása során szükséges lesz a www.google.co.hu kereső használata, valamint a hosszabb weboldalakon a Keresés (ezen a lapon...) -> [Ctrl]-[F] .
Sok sikert, jó versenyzést!
FIGYELEM!
Az
alábbiakban a kérdések közé már a válaszokat
1./ Természeti értékek a térségünkben Szentes város környékén 3 országos természeti, táji védelem alatt álló terület van. Ezek az alábbiak: Cserebökény Tájvédelmi Körzet, Tisza hullámtér - Zsupsziget, Lapistó-Fertő (előkészítés alatt).
1./a Cserebökény Tájvédelmi Körzet A témához a Körös-Maros Nemzeti Park honlapján tallózva találhatunk információkat. Keresd meg az ide vonatkozó részt és válaszolj az alábbi kérdésekre: www.kmnp.hu 1. Hány hektáros ez a védett pusztarész? 4538 hektár. (1p.) 2. Melyek a terület legfontosabb értékei? A nedves rétek és a madárvilág. (1p.) 3. Hány madárfaj előfordulását figyelték meg itt? 229 faj előfordulása bizonyított. (1p.) 4. Szentes határának mely középkori műemléke található itt? Ecseri templomrom (1p.) 5. A fokozottan védett madárfajok közül itt költ az ugartyúk. A következő sorba szúrd be a képét, vagy a róla szóló információt megjelenítő web-hivatkozást! http://www.kmnp.hu/kiskepekallat/47.jpg (2p.) 6. Szarvasnál a Körösből indult egy kiágazás, melyet Kákafoknak neveztek. Mi volt a szerepe egykor? Táplálta a mocsarakat. (1p.) 7. Cserebökényi puszták címmel tartottak előadást a Városi Könyvtárban 2004. március 24-én, melyről a Szentesi Mozaik is hírt adott. Ki tartotta és mi az ő elsődleges szakterülete? Dr. Bod Péter, orvos (2p.)
1./b Tisza hullámtér - Zsupsziget A keresőt használva válaszolj az alábbi kérdésekre: www.vilaggazdasag.hu/nyomtat.php?cikk=98123 1. A Zsupsziget elnevezésű védett terület melyik Tájvédelmi Körzet része? A Pusztaszeri Tájvédelmi Körzet része. (1p.) 2. Melyik Nemzeti Park a kezelője? Kezelője a Kiskunsági Nemzeti Park. (1p.) 3. Mely holtág esik ezen a részen Szentes közigazgatási területére? A labodári holtág. (1p.) 4. Melyik madárfaj fészkelő helye található itt? Gémfélék (kiskócsag, selyem-, szürke gém, bakcsó) (1p.)
1./c Lapistó-Fertő A védettségre előkészített terület tájtörténetét, mai táji-természeti és kultúrtörténeti értékeit Tóth Tamás (Körös-Maros Nemzeti Park, Szarvas) mutatja be. Keresd meg az oldalát és válaszolj az alábbi kérdésekre: www.nimfea.hu/programjaink/nvtka/14szentes.htm 1. Szentes várostól hány kilométerre, melyik irányban van ez a terület? 4-5 km, délkeleti irányban (1p.) 2. Hogy hívják a puszta legnagyobb mocsarát? A puszta legnagyobb mocsara a Tari-tó. (1p.) 3. Sorolj fel fokozottan védett, rendszeresen itt költő (RKSZ) madarakat! Pocgém, goda, piroslábú cankó, kuvik. (2p.) 4. A területen található a Kántor-halom. Mi miatt számít védendőnek? Értékes a növényzete. (1p.) 5. Ugyancsak itt van a Piponya-halom is. Erre milyen veszély leselkedik? Erősen szántják. (1p.) 6. A következő sorba szúrd be a Piponya-halom képét, vagy a rá mutató web-hivatkozást! (2p.) www.magyarvarak.hu/nagy/pip1.jpg 2./ Természeti értékek, védett területek a városunkban Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/1998.(VII.03.)KT. számú rendelete alapján helyi védelemben részesítendő természeti értékek a Kurca, a Kórogy-ér, a Veker-ér, a Tőkei-ér, Mágocs-ér, és a Szentesi Termál-tó. A belterületen természetvédelmi területté nyilvánított rész a Széchenyi-liget, ezen kívül helyi védettség alatt áll még a Kórház parkja és a Hősök Erdeje.
2./a A Kurca Szentes "folyója" A témával foglalkozik Dancsó Tamás szakdolgozata, amelyet a Kurca kotrása kapcsán írt. Keresd meg az oldalt és válaszolj az alábbi kérdésekre: http://ww3.szentes.hu/szentes/aktualis/kurca 1. Mikor és kinek az oklevelében és hogyan említik először a Kurcát? 1075-ben I. Géza oklevele. (1p.) 2. Mettől meddig és milyen hosszan húzódik a Kurca? A Hármas-Körös torkolatától Mindszentig; 39,359 km hosszan. (2p.) 3. Kb. meddig volt valóban folyóvíz a Kurca, és mi vetett véget ennek? A XIX. század közepéig; a Tisza-szabályozás. (2p.) 4. Mi jelenleg a Kurca rendeltetése? Belvíz elvezető és öntöző főcsatorna. (1p.) 5. Sorolj fel néhányat a Kurca leromlásának okai közül? Műtrágyázás, feliszapolódás, szennyezés. (2p.) 6. Mikor és milyen hosszúságban törtét meg a Kurca kotrása? 1997. szeptemberétől. 11 km-en. (2p.) 7. Az alábbi link mögött A Google műholdkép-részletét találod. Hol és mi látható rajta "felülnézetben?
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=szentes+hu&ll=46.539558,20.170968&spn=0.001646,0.005364&t=k A Kurca becsatlakozása a Tiszába Mindszentnél. (2p.) 8. Keresd meg a Mozaikon (www.szentesinfo.hu/mozaik) hol és hány mázsa hal pusztult el nemrégiben? 2005 augusztusában a Középső Kurcán; több mint 40 mázsa. (2p.) 9. Melyek volt a halpusztulás legfőbb oka? A Vekerből érkező oxigénhiányos, szennyezett víz. (1p.)
2./b A Széchenyi-Liget Szentes egyik legszebb közalkotásának létrejötte szomorú történelmi eseményhez kapcsolódik, hiszen születését megelőzte Széchenyi István halála (1860). Szentes honlapján keress róla információt és válaszolj az alábbi kérdésekre: www.szentes.hu/varos/szechenyiliget.htm 1. Ki és mikor készíttette el a Széchenyi-liget koncepcióját? 1863-ban Oroszi Miklós polgármester. (1p.) 2. Sorolj fel néhány, a kialakításkor igényelt díszfákat és díszcserjét? keleti platán, szivarfa, ónabóna, vörös hárs, fehér nyír, császárfa; illetve törpe mandula, sóska borbolya, borsófa, fehérsom, aranyeső. (1p.) 3. Mikor nyilvánította az Országos Természetvédelmi Tanács természetvédelmi területté? 1953-ban. (1p.) 4. Mit ábrázol és mikor készülhetett a fenti képeslap? (A képre kattintva kinagyítható!) A múlt század elején (ifj. Molnár Ferenc, 1928); a Liget bejáratát. (2p.) 5. Szentes sportváros. Milyen sportolási lehetőségek kínálkoznak a Ligetben? Tenisz, futás, úszás, vízilabda, ... (2p.)
2./c A szentesi Hősök Erdeje és a Kórház parkja A Hősök Erdeje történetéről a Szentesi Élet cikkében olvashatunk. A Google révén a további kérdésekre is választ kapsz: www.szentesinfo.hu/szentesielet/2004/23_0611/05.htm 1. Mikor határozták el a Hősök Erdeje létesítését és kiknek állít emléket? 1921-ben; a háborúban elesett szentesi hősöknek (1p.) 2. Hány darab és milyen fajtájú csemetét ültettek főnövény gyanánt? 1.200 db mocsári tölgycsemetét (1p.) 3. Hány hektáros a Kórház parkja és mikor alakították ki? 16 hektáros; a harmincas években (1p.) 4. Mi a kapcsolata a parknak a termálvízzel? Itt található a város első termálkútja. (1p.)
3./ Környezetünk védelme és szennyezése Az emberi tevékenységek nagyon nagy terhelést jelenthetnek a természeti környezetünkre. Az alábbi kérdések erre területre vonatkoznak: 1. Az alábbi linkek mögött A Google műholdkép-részleteit találod. Hol és mi látható rajtuk "felülnézetben? http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=szentes+hu&ll=46.679006,20.317025&spn=0.026264,0.085831&t=k http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=szentes+hu&t=k&ll=46.629916,20.241462&spn=0.003286,0.010729 ... (4p.) 2. Mi látható a fenti (3.) képen és kb hány ilyen van a városban? Szelektív hulladékgyűjtő sziget (négy frakciós); 34 db. (2p.) 3. Mikor létesült az új, korszerű hulladéklerakó? 1998-ban. (1p.) 4. Hány évig oldja meg Szentes és környékének hulladék-elhelyezését? 10-12 évre. (1p.) 5. A szentesi termál hűtőtó milyen másodlagos célt szolgálhat még? Sport, üdülőterület. (1p.)
Köszönjük a versenyzést!
Szentes, 2006. március 29.
Szentesi NetSzemle (friss) - Szentesi Alkotók az Interneten - A NetSzemléről... * Friss: az elmúlt 7 nap híreivel * 2006 / 2005 / 2004 / * 1 v. több szóra * Összeállította: Tímár Ferenc www.szentesinfo.hu/mozaik - friss hírek, képes tudósítások a város életéről
INTERNETES ÚJSÁG a TEAM Számítástechnika támogatásával # |