|
Reneszánsz Fesztivál 1. rész
Az idei szentesi majális leggrandiózusabb rendezvénye a Reneszánsz Fesztivál volt. Április 30-án a város óvodái és általános iskolái reneszánsz kori jelmezbe bújtak és úgy vonultak végig Szentes főutcáján.
A Reneszánsz Év alkalmából a két évente megrendezésre kerülő fesztivál ez évi témája a reneszánsz kor volt.Több száz gyermek vonult végig a Kossuth utcán, mely vonulás előtt a szentesi és a mórahalmi fúvószenekar adott szabadtéri koncertet.
A reneszánsz felvonulás szereplői és műsorai 1. Hunyadiak Örökében Dél-Alföldi Regionális Középkori Hagyományőrző Egyesület műsora
2. Klauzál utcai óvoda műsora Egyszer volt Budán kutyavásár
3. Kossuth utcai óvoda műsora Udvari apródok és kisasszonyok tánca, zenészekkel
4. Bocskai utcai és Apponyi téri óvodák műsora Reneszánszkori művészetek Mátyás udvarában
Nézzék a királyi zenészek milyen odaadóan, játszanak reneszánsz lanton és a haránt fuvolán. Mátyás hű történetírója szorgosan jegyzetel, nem szeretne lemaradni egyetlen mozdulatról sem. Készül az udvar egyik legértékesebb életnagyságú vörös márvány szobra, alkotója lázasan dolgozik, látszik, hogy érti a dolgát, hiszen ez a szobor olyan, mint ha élne. Festőművész palettáján táncol az ecset, amilyen hévvel dolgozik, néhány mozdulat és már kész is a mű. Nem csodálkozunk a művészek buzgalmán, hisz mindenki látja milyen ihletet kaptak „múzsáik"-tól: reneszánsz tánclépéseket lejt az udvarnépe. Hastáncolnak a török rabnők, sejtelmes csilingelésükkel varázsolják el a nézőket.
5. Mátéffy F. utcai és Köztársaság utcai óvodák műsor Udvari bolondok
6. Farkas Antal utcai és Vásárhelyi úti óvodák műsora Reneszánsz kori népi játékok
7. Rákóczi F. utcai és Damjanich utcai óvodák műsora Királyi udvar apró népe
8. Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda műsora Udvari tánc
9. Damjanich J. Általános Tagiskola műsora Reneszánsz festők - színek tánca
A Damjanich János tagiskolában, a 1994 óta emelt szintű rajzot oktató iskolában, a színek keveredéséhez hasonlóan, hagyományőrzés és újítás, a tapasztalatokból merítkező folyamatos megújulás mutatkozik meg. Ahogyan a humanizmus előterében az ember áll, az iskolát kezdettől fogva az egyes gyermekek iránti érzékenység, a családcentrikusság jellemzi. A vizuális nevelésre fektetett hangsúly 2005-ben kiegészült a környezettudatos magatartásra neveléssel. A legnagyobb zöld területtel rendelkező intézmény lehetőséget biztosít a madárbarát kertben való aktív tevékenységre, a szabadidős sportok tiszta, jó levegőn való végzéséhez, a zaj- és forgalommentes környék pedig teret ad az egészséges és biztonságos élethez.
A Damjanich János Általános Iskola kis művészei egy Mátyás-portré születését mutatják be táncukkal. A bemutatóban szereplő festők a palettáról öt színt használnak: a citromsárgát, a kéket, a pirosat, a narancssárgát és a zöldet. A citromsárga a napfény erejét adja az egészséges életmódra neveléshez. Ehhez társul a kék, a boldog gyermekkorral. A piros a jó tanulmányi eredmények elérésére irányuló szándékot fejezi ki mind a tanulók, mind a tanárok részéről. A narancssárga a nevelők meleg emberi szavaival simogatja a gyerekeket. A zöld pedig utat enged a képességek szabad kibontakoztatásához.
A közös produkció az iskola arculatát fejezi, mely a felzárkóztatástól a tehetséggondozásig, az intézmény által szervezett színvonalas rendezvények megvalósításáig sokszínű palettát nyújt. Az egyes festékgombócok aprók, ahogyan az osztályok is kis létszámúak, ám a kicsikből, az apróságokból nagy dolgok születnek – ha hagyják őket kibontakozni, érvényesülni, LÉTEZNI.
10. Szabadidős Sportklub műsora Reneszánsz tánc
11. Petőfi Sándor Általános Iskola műsora Mátyás király megkoronázása
12. Zöldág Egyesület műsora Mátyás király és Kinizsi Pál első találkozása
-> Tovább a második részre! <-
|
|