|
A Testület terítékén a szentesi média
A Képviselő-testület idei első ülésének napirendjére tűzte a helyi médiumok helyzetének értékelését, melyben érintett internetes újságunk, a Szentesi Mozaik, és a számára helyet biztosító SzentesInfo szerver is. Alábbi összefoglalónk ihletője az előterjesztés volt - kiegészítve kapcsolódó, az Interneten elérhető tartalmakkal - amire a nyomtatott anyag nem ad lehetőséget. Tehát KATTra fel!
A Városi Visszhang - melynek előzménye az 1991-ben kiadott Kiséri Hírek volt - a mai nevén 20 éve, 1992. januárjában jelent meg.
Az első évek lapszámai hol A/4, hol A/3 formátumúak voltak, s olykor egy-egy színt is sikerült rájuk csempészni. Olykor kéthetente, olykor havonta jelent meg. 2004-től négy szín nyomással készül az újság, és ekkor indul el a honlapja, amely mára külön internetes újság funkciót is betölt. A felelős szerkesztő, Dömsödi Teréz személyes hangú visszaemlékezése a kezdetekre is itt jelent meg 2007-ben. A lap teljes PDF-archívuma a Városi Könyvtárral együttműködve épül az e-Kövytár Szentes adatbázisában.
A Civil Televízió - teljes nevén a Közösségfejlesztők Egyesülete Civil Televízió - Szegváron indult útjára, majd a 2005. áprilisában tartott sajtótájékoztatót követően Szentes kábelhálózatán is fogható lett.
Mára műsoraik eljutnak Csongrád, Mindszent és Kunszentmárton városokba és kistérség településeire is. Mintegy 20.000 lakást érnek el adásaikkal. 7 fő dolgozik főállású alkalmazottként - munkájukkal két éve a hét hat napján jelentkeznek 8 órás új műsorral, melybe internetes oldalukon is be lehet kapcsolódni.
A Szentesi Élet városi hetilap 1968 óta jelenik meg, alapítója Szentes Városi Tanács. Első felelős szerkesztője a most elhunyt Szabó Róbert, évtizedeken keresztül meghatározó fotósa Szatmári Imre volt.
Kezdetben havilapként, majd 1990-től hetilapként jelenik meg. Kiadó: Szentes Városi Képviselő-testület. Jelenleg péntekenként mintegy 1400-1500 háztartásba jut el. A friss számok internetes közzététele (üzleti okokból 1 hetes késleltetéssel) a SzentesInfo szerveren történek. 15 évre visszanyúló archívuma a városi lapok között egyedülálló: 1997 januárjától érhetők el benne a megjelent írások. A frissítést 2002. decembere óta a TEAM Számítástechnika végzi. A 10 éven át készített HTML-feldolgozások helyett 2012-től az arculathű, kereshető PDF-lapszámok jelennek meg a Szentes Városi Könyvtárral kötött együttműködési megállapodás alapján, illetve zajlik a teljes periodika digitális feldolgozása és elérhetővé tétele is.
A fentebb említett archívum mellett a szerkesztőség online változat megjelentetését tervezi a nemrég megszűnt Rádió Szentes máig működő - a SzentesInfo szerveren közzétett - honlapjából továbbfejlesztve, amely a város hírügynökségi tevékenységét is felvállalná. Ez mint folyamatosan frissített portál, illetve a nyomtatott hetilap kölcsönösen erősíthetné egymást, és a keresztmarketing révén újabb hirdetőket vonzhatna az Internetet napi tájékozódásra használók köréből.
A Szentesi Mozaik Netújság Vidovics Ferenc Szentes képcsarnoka nevű kezdeményezését követően 2001. májusában jelent meg a TEAM Számítástechnika támogatásával a SzentesInfo szerveren. Első képes tudósítása óta felvállalt célja városunk eseményeinek, mindennapi életének megörökítése.
Az eltelt több mint 10 év alatt megjelent közel 6.000 tudósítást 112.000 db fénykép színesíti, ezzel Szentes legnagyobb online digitális fotógyűjteményének is tekinthető. Napi szinten 1.500-3.000 látogatót regisztrál. Az egymillió főoldali letöltés 5 év alatt, 2006. májusára jött össze, az 5 milliomodik látogatás pedig 2 hónap múlva várható.
A Szentesi
Mozaik évről évre újabb funkciókkal bővült és bővül
napjainkig. A teljesség igénye nélkül:
Szentes más médiumaival szemben a Szentesi Mozaik Netújság fizetett reklámoktól mentes.
A médiák bemutatása után lássuk egy átlag internetező hol és hogyan találja meg a Szentesről szóló webtartalmakat? Például úgy, hogy beírja a Google-ba: Szentes. Még a végéig sem ér, máris ott a kínálat, élén illendően a hivatalos városi honlappal.
Udvariasságból azonban nézzük elsőként a Wikipédia szócikket, amelyet a szentesi születésű dr. Pataki Márta szerkesztett - és aki a szabad lexikon számos más térségi vonatkozású oldala mellett nem mellesleg a 10 milliomodik Wikipédia szócikk szerzője is. Nem érdemtelen az előkelő találati helye.
Szentes város hivatalos honlapja 1996-ban jelent meg a Datanet szerverén, Vida-szűcs Lajos és Tímár Ferenc munkájaként. A www.szentes.hu domaint 1997. júliusában regisztráltatta a Polgármesteri Hivatal - azóta így érhető el. A tartalom a kezdetektől folyamatos fejlesztés alatt áll: 1998-2003 között Niethammer Zoltán szerkesztette, eközben 2000-ben a tárolás is átkerült a SzentesInfo szerverre. 2004-től napjainkig Vidovics Ferenc a honlap webmestere, akinek kreativitását már az első változatnál is számos újítás jelezte.
A jelenlegi WordPress tartalomkezelőn alapuló portál 2009. novemberében lett szerkezetében és külsejében is megújult formában beüzemelve, és azóta erre zajlik folyamatosan a friss tartalmak feltöltése.
A Képviselő-testület hangos jegyzőkönyveinek archívuma a 2000. januári megjelenésekor szintén nóvumnak számított, nem csak a SzentesInfo szerveren, de országosan is. A tárgyszerű dokumentumok mellett megőrizte azon képviselők hangját, érvelését is, akik már nem lehetnek közöttünk. A kezdetek tartózkodó álláspontja után egyre inkább megjelentek itt is a szolgáltatást mind teljesebbé tevő javaslatok, ugyanakkor az oldal fejlesztői, Bővíz Tibor és Tímár Ferenc is igyekeztek a technológiát megújítani.
Ennek eredményeképpen éppen a napokban formálódott át az eddig alkalmazott megszólalásonkénti meghallgatás a napirendi pontok tárgyalásának folyamatos, és video-megjelenítéssel is kibővített lehetőségévé, amikor mód nyílik az egyes előterjesztések vitájának önállóan történő meghivatkozására is.
A SzentesInfo szerver nyitó oldala álljon itt végül, amely elérést biztosít a fent említetteken túl nagyszámú városi szervezet és vállalkozás oldalának, valamint Szentes várostörténetével, kultúrájával, sporthagyományival és kiválóságaival foglalkozó nonprofit alapon megjelenő tartalmaknak.
A TEAM Számítástechnika igyekszik a minimális kimaradást megengedő négykilences rendelkezésre állás mellett folyamatosan biztosítani, hogy a szerver hardvere és szoftvere megbirkózzon mind az egyre bővülő tartalom biztonságos tárolásával, mind pedig a napról-napra növekvő látogatottság okozta terheléssel.
Tímár F. Szentes, 2012. 01. 21.
|