|
Műszaki kiképzési foglalkozások bemutatása
Az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred rendeltetése a Magyar Honvédség csapatai (harc) tevékenységének műszaki támogatása a haza védelme, a szövetségben vállalt kötelezettségek teljesítése és a békeműveletek sikere érdekében A szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred folyamatosan szervez műszaki gépkezelői tanfolyamokat az MH Altiszti Akadémia közreműködésével, a teljes Magyar Honvédség katonai alakulatainál szolgáló műszaki beosztású katonák, valamint az ezred jelentős számú műszaki katonáinak szakkiképzése céljából. A kiképzések az éves terv alapján kerülnek végrehajtásra és ebből láthattunk bemutatót 2013. október 17-én a szentesi kiképző és gyakorló helyeken.
A kiképzések során a katonai alakulatok műszaki beosztású személyi állománya megismerkedik a beosztás ellátásához szükséges szakfeladatok elméleti ismeretanyagával, valamint a gyakorlati tevékenységek folyamatával és készség szintű elsajátításával. A Magyar Honvédség katonai alakulatai állománya számára jelenleg biztosított műszaki gépkezelői kiképzések:
Villamos ácsműhely (VÁM-77) kiképzés Kiképzési időszak: 2013. szeptember 23 — október 25. Foglalkozásvezető: Blaskovics Sándor törzsőrmester
A villamos ácsműhely (VÁM-77) rendeltetése az út-, híd- és állásépítő alegységek feladataihoz tartozó ácsmunkák (fakitermelés, darabolás, fúrás, marás, gyalulás) gépesítése. A feladatok végrehajtásához szükséges szakipari (hegesztő, szerelő) munkák szerszámainak biztosítása. A szerelvény telepítési, szerelési és javítási munkáinak biztosítása. Folyamatos vagy éjszakai munkavégzésnél a munkaterület megvilágítása. A villamos ácsműhely egy terepjáró tehergépkocsira telepített konténerből, a benne elhelyezett elektromos szerszámgépekből, világító felszerelésekből és az elektromos eszközök működtetését biztosító — utánfutón elhelyezett — dieselmotoros aggregátorból áll. Katonai alaprendeltetése mellett, katasztrófavédelmi munkák során alkalmas a járhatatlan, nehezen járható utak, a sérült hidak megerősítéséhez, javításához, valamint az ideiglenes táborok kialakításához szükséges faipari ácsmunkák, (kitermelés, darabolás, fúrás, marás, gyalulás) szükséges fémipari szakipari (kovács, hegesztő, szerelő) munkáinak végrehajtására, illetve a folyamatos, vagy éjszakai munkavégzésnél a munkatér megvilágítására. A berendezés működtethető hálózati betáplálásról, vagy a saját aggregátoráról. A villamos ácsműhely fő részegységei:
Elektromos szerszámgépek: láncfűrész, asztali körfűrész, kézi körfűrész, kombinált gyalugép, kézi gyalugép, láncmaró, fúrógép állvánnyal, nagyto1_fcsítmrb1yű üt"ctüró, elektromos bontógép, hegesztőgép, sarokcsiszoló, akkus fúrócsavarozó. Katasztrófa elhárítás során alkalmazásra került a koloptári Ví`irítisisrap katasztrófa elhárítás során épített fahíd készítésénél.
Tábori Világító Szerelvény (TÁVISZ) kiképzés Kiképzési időszak: 2013. szeptember 23 — október 25. Foglalkozásvezető: Szőcs Attila szakaszvezető
A Magyar Honvédségnél tábori világító felszerelések alapvetően katonai táborok, telep- és munkahelyeinek áramellátásának és világításának biztosítását szolgálják. A Tábori Világító Szerelvény (TÁVISZ-03) az újfejlesztésű RÁBA-család HI8 típusú terepjáró gépkocsi alépítményére lett kialakítva, mely közúton és terepen egyaránt jó mozgékonysággal rendelkezik. A felépítményben, konténerben kerültek elhelyezésre a tevékenységhez szükséges eszközök, készletek és anyagok. A felépítményben elhelyezett dízelmotoros aggregátorok (40 KW és 12 KW) biztosítják a világítási rendszer energia és tartalékenergia ellátását. Ez mellett hálózati betáplálásról is üzemeltethető a rendszer.A készlet képes mintegy 400 fős tábor áramellátását és világítását megold ani 52 kW összteljesítményig.Alkalmazásra került az árvízi katasztrófák elhárítása során, terület és tábor megvilágítására. Katasztrófa elhárítás során alkalmazásra került a kolontári Vörösiszap katasztrófa elhárítás során fahíd készítésénél.
TMM-3 nehéz hídrakó készlet kiképzés Kiképzési időszak: 2013. szeptember 23 — október 25. Foglalkozásvezető: Szenczi Sándor törzsőrmester
TMM-3 nehézhídrakó felszerelés rendeltetése: 60 tonna összsúlyú lánctalpas, 11 tonna tengelynyomású kerekes járművek részére maximum 3 m mély és 40 m hosszú akadályok áthidalására alkalmas hídkészlet létrehozása. Hídmező jellemzése: Terepjáró tehergépkocsi alvázra szerelt, ollós rendszerű, gyorstelepítésű, két nyompályás hadihíd készlet. Egy hídkészlet 3 bakaljzatú, és 1 bakaljzat nélküli hídelemből áll. Felépítményezése: Hídmező mozgatása elektropneumatikus vezérlésű hidraulikus rendszerrel, kombinált csörlőművel történik. Katasztrófa elhárítás során alkalmazásra került a kolontári Vörösiszap katasztrófa elhárítás során első ideiglenes híd készítésénél.
PTSZ-M közepes lánctalpas úszógépkocsi kiképzés Kiképzési időszak: 2013. szeptember 23 — november 15. Foglalkozásvezető: Németh Lajos törzsőrmester
PTSZ-M közepes lánctalpas úszógépkocsi rendeltetése: Különleges lánctalpas jármű, melynek rendeltetése vízi akadályokon való erőszakos átkeléskor lövegek, tüzérségi vontatók, páncélozott szállítójárművek, gépkocsik, valamint személyi állomány átszállítása 10 tonnáig terjedő összsúlyhun. A járművet a különleges felszerelései képessé teszik tengeri forgalomra, valamint sebesültek szállítására.
A járműre a rakomány a szárazföldön kerül fel-, illetve lerakásra a fenéklemezeken és a lehajtható farlapon önjárattal, vagy a gépkocsi csörlőjével. Az úszógépkocsi a gyakorlatban bizonyította nélkülözhetetlen alkalmazási eszköze a katasztrófa sújtotta területek védekezési, mentési munkálatainak. Árvízkor, téli hó helyzetben, amikor más jármű nem alkalmas a területek megközelítésére az úszógépkocsival még biztonságosan elérhetők az elzárt területek, menthető a lakosság és az értékeik. Katasztrófa elhárítás során alkalmazásra került az árvízi védekezések, és téli hóhelyzetek során homokzsák szállítására, emberek, értékek mentésére..
Szentes, 2013. 10. 17.
|