Kell egy hely
Kormányrendelet (80/1999. VI. 10.) írja elő, hogy melyek azok a telepengedéllyel gyakorolható ipari szolgáltató tevékenységek, amelyekre engedélyt kell kérni. A rendeletben közel száz engedélyköteles tevékenységi kört sorolnak fel a TEAOR (gazdasági tevékenységek egységes ágazati, osztályozási rendszere) alapján. Az engedély beszerzésének a legutolsó dátuma azokra a vállalkozásokra, amelyek már működnek, ez év december 31-e.
Az ügyintézést a polgármesteri hivatal műszaki osztályán végzik. Zsohár Zsuzsanna osztályvezetőt kérdeztük.
– Mi történik akkor, ha valaki a megadott határidőre nem tesz eleget a bejelentésnek?
– Először felszólítjuk. A jogszabály 8-as paragrafusa kimondja: ha felszólításra sem teszi meg a bejelentést, akkor a jegyző felfüggesztheti vagy korlátozhatja a telephelyen történő tevékenység gyakorlását. Szigorúbb esetben a már kész telephelyengedélyt visszavonhatja. A kötelezésben akár úgynevezett végrehajtási bírságot is kiszabhat. Ez többszörösen ismételhető 25 ezer forinttól százezer forintig. Mindaddig, amíg a benne foglaltakat nem teljesíti.
– Melyek jelentik a legnagyobb problémát ez ügyben?
– A környezetvédelmi fejezet, amihez az utóbbi időben nagyon sok környezetvédelmi jogszabály született, így a felszín alatti vizek védelméről, a levegő tisztaságáról, a zajvédelemről, a veszélyes anyagokról. Előírásait a környezetvédelmi felügyelőség kéri számon. Amennyiben a tevékenység környezetvédelmi fejezete nem megfelelő, akkor a felügyelőség visszaküldi azt hiánypótlásra. Mi pedig felhívjuk az ügyfelet a hiányosságok pótlására. Előfordulhat, hogy két-három ismételt felszólítást kell kiküldeni.
– Hogyan állnak az engedélyezéssel?
– A jogszabály megjelenésekor fél évet kaptak az ügyfelek erre. Aztán meghosszabbították a határidőt ez év december 31-éig. Az első körben közel húszan kértek telephelyengedélyt. Általában az úgy szokott lenni, ahogyan közeledik a határidő, akkor kapkodnak az emberek. Eleddig mintegy 70-80 engedélyt adtunk ki.
Az osztályvezető elmondja még, hogy természetesen ők is megpróbálnak segíteni a kitöltésnél, de... A már említett problémás ügyben az Alsó–Tisza Vidéki Környezetvédelmi Felügyelőségen (Szeged, Felső Tisza–part 17., telefon 62/553-033) mindennap a kérelmezők rendelkezésére állnak az ügyfélszolgálati irodában.
A Szentes és Vidéke Ipartestületnél megtudtuk, a tagságból közel hetven embert érint a telephely-engedélyeztetés. Jórészt teherfuvarozókat, valamint a vasas szakmában dolgozókat. Náluk 90 százalékban túl vannak az engedélyeztetésen, vagy már folyamatban van a kérelem. Egy biztos, az ipartestületben sem dicsérték a nyomtatványok fogalmazását, nyelvezetét. Azt mondták, túl komplikált az egész. És sok a szigorítás az engedélyeztetésben.
(lovas)