9.) Idegenforgalmi adóról szóló rendelet módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi, a Pénzügyi, Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának véleménye.
A Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal felülvizsgálta a megye helyi önkormányzatainak az idegenforgalmi adóról szóló rendeleteit. Megállapította, hogy a többször módosított 34/1997. (XI.28.) Kt. számú rendeletünk több kérdésben adókedvezményt biztosított, amelyek nem jogszerűek, ezért szükséges a módosítása.
Kérdezte az előterjesztőt, kíván-e kiegészítést tenni?
Az előterjesztő nem tett szóbeli kiegészítést.
Kérdés, vélemény?
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Volt-e a városnak e rendelet miatt adókiesése?
Tonnesné Kiss Ildikó:
Egy vállalkozó érvényesített adólevonási lehetőséget, mely éves szinten 70 ezer forint.
Szirbik Imre:
Mivel több kérdés, hozzászólás nincs, aki a rendelet módosításával egyetért, "igen" szavazatával jelezze.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 24 igen szavazattal megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzat Képviselő - Testületének A rendelet a jegyzőkönyv 5. sz. melléklete. |
10.) Szociális rendeletek módosítása
- Szociális rászorultságtól függő pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról
- Pénzbeli és személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátásokról
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi Bizottság, a Pénzügyi, Szociális és Egészségügyi Bizottság véleménye.
A családok helyzetét kevésbé terhelik az előterjesztésben szereplő díjemelések, mivel az emelés mértéke még az infláció mértékét sem érik el. Köszönhető ez a jó gazdálkodásnak, az élelmezésvezetők munkájának.
Bácskainé Fazekas Márta:
Megkérdezte a nyersanyagnormákkal kapcsolatosan, mi indokolja, hogy a középiskolások nyersanyag ráfordítása kisebb, mint amit az idősek étkeztetésére fordítunk.
Lencséné Szalontai Mária:
Figyelembe kell venni, hogy az időseknek többféle diétát kell alkalmazni, nemcsak egyfajta ételt kell elkészíteni.
Hornyik László:
A Szociális és Egészségügyi Bizottság véleményét ismertette, az előterjesztést elfogadásra javasolta.
Szirbik Imre:
Aki a rendelet módosításával egyetért, kérte "igen" szavazatával jelezze.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 16 igen szavazattal és 8 ellenszavazattal, minősített többséggel megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete A rendelet a jegyzőkönyv 6. sz. melléklete. |
11.) Szentes városban folytatott közszolgáltatói tevékenységekről szóló rendelet módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi Bizottság, a Pénzügyi, Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának véleménye.
Az előterjesztés három változatban készült, attól függően, hogy az infláció mértékén felül a szolgáltatás minősége milyen mértékben kerüljön a díj összegébe.
Móra József:
A "B" változat mellett szólt, a város hulladékgazdálkodási koncepciója tartalmazza a fejlesztéseket, ha annak meg kíván felelni, akkor annak megvalósításához forrást kell biztosítani. Ezért szükséges a hulladékot létrehozók hozzájárulása.
Dongó László:
A szelektív hulladékgyűjtés fontosságára hívta fel a figyelmet. Kampányt kellene folytatni az általános- és középiskolákban. E téren nagyon le vagyunk maradva.
Kozák János:
Megnövekedtek a városban a díszburkolatok. E burkolat tisztántartása egyre nagyobb gondot jelent. Hogyan tudjuk ezt megoldani?
Ollai Istvánné:
A kéményseprő díjaknál a gázkémény évi egyszeri ellenőrzésének díja megegyezik a vegyes tüzelésű kémény évi kétszeri felülvizsgálatának díjával.
Sipos Antal:
Véleménye szerint a városban nem tudják, hogy a közterületen elhelyezett őszi lomb hulladékot ingyenesen elszállítják.
Erre fel kellene hívni a lakosság figyelmét.
Varga Sándor:
Kijelentette, hogy a meglevő gépük alkalmas a díszburkolatok takarítására, de a felület növekedésével ennek már nem tudnak eleget tenni.
A lombszállítást a 311-594 telefonszámon lehet bejelenteni. Csak komposztálható anyagot szállítanak el. Minden kedden van úgynevezett "zöld járat".
Móra József:
A faágakat 1 fm-es hosszúságúra vágva kellene kihelyezni, így el tudják szállítani.
Törőcsik Zoltán:
Személyes tapasztalatát mesélte el a komposztáló teleppel kapcsolatosan. Nagy fejlődésen ment át. Javasolta zsákolva árusítani a jó minőségű komposztot. Gratulált az eredményekhez.
Szirbik Imre:
A Civil Tv az előző adásában bemutatta a feldolgozás folyamatát.
Ollai Istvánné felvetése kapcsán utána fog nézni és megválaszolja kérdését.
A bizottságok véleménye alapján a "B" változatot bocsátja szavazásra.
Kérte, aki a rendelet "B" változat szerinti módosításával egyetért, "igen" szavazatával jelezze.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 14 igen szavazattal és 10 nem szavazattal, minősített többséggel megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testületének A rendelet a jegyzőkönyv 7. sz. melléklete |
12.) A vásárokról és piacokról szóló rendelet módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi Bizottság, a Pénzügyi, Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának véleménye.
Megkérdezte az előterjesztőt, kíván-e kiegészítést tenni?
Az előterjesztőnek nincs kiegészítése.
A bizottságok az "A" változatot támogatják, azzal a kiegészítéssel, hogy a Klauzál utcai ÁBC melletti kispiac illetve egyéb árusításokat szabályozni kívánják. Ezt eddig minden Képviselő-testület felvetette, de megoldás nem született.
Ollai Istvánné:
A kisemberek mellett szólt, hogy hagyják meg a kispiacokat, mert idős emberek árulnak ott.
Szirbik Imre:
Megjegyezte, nem csak idős emberek árulnak az ilyen piacokon.
Móra József:
Kérte, hogy a kereskedőkkel tisztázzák ezt az ügyet. Méltánytalannak tartják, hogy velük szemben igyekeznek betartatni minden európai normát, a másik oldalon viszont engedik minden engedély nélkül - erre szakosodott emberek - kereskedelmi tevékenységét. Van, aki egész nap ott parkolva árulja a termékét, az utcán, a porban. Mostanában sokféle járvány kialakul, félő, hogy a várost is hátrány éri, ha támogatja az ilyen jellegű tevékenységet. A lakosságot kell megvédeni az ilyen problémáktól.
Ollai Istvánné:
Kifogásolta, hogy a zöldséges üzletek is az utcán árulják a termékeiket, arra is száll a por.
Horváth István:
Városképi szempontból is aktuális lenne rendezni a kérdést. Ha a város engedi, megfelelő körülményeket kell biztosítani. A jelen állapotban nem tartja megfelelőnek, nem méltó a városhoz.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Nem értenek egyet frakció szintjén a különféle emelésekkel, a Villogó utcai piacon már a nyáron is tapasztalható volt, hogy egyre kevesebb a kereskedő.
Szirbik Imre:
Javasolta, hogy két részletben szavazzanak.
Először a díjtételekre vonatkozóan, azután a Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága indítványát elfogadva a Szociális és Egészségügyi Bizottsággal egyetértésben dolgozzák ki a javaslatot és hozzák a Képviselő-testület elé.
Aki a rendelet "A" változatú módosításával egyetért, kérte "igen" szavazatával jelezze.
A Képviselő-testület 16 igen szavazattal és 8 ellenszavazattal a rendelet-módosítás "A" változatában lévő díjtételeket fogadta el.
A polgármester szavazásra bocsátotta, aki egyetért azzal, hogy a Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága a Szociális és Egészségügyi Bizottsággal egyetértésben dolgozza ki a kispiacokra vonatkozó javaslatát és terjesszék a Képviselő-testület elé, szavazzon.
A Képviselő-testület 23 igen szavazattal, 1 tartózkodással egyetértett a javaslattal.
A polgármester kérte, a fentiek alapján a Képviselő-testület alkossa meg rendeletét a vásárokról és piacokról szóló 19/1993. (IX.24.) KT. Sz. rendelet módosítására vonatkozóan.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 16 igen szavazattal és 8 nem szavazattal, minősített többséggel megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testületének A rendelet a jegyzőkönyv 8. sz. melléklete. |
13.) A köztemetőkről és a temetkezési tevékenységről szóló rendelet módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi, a Pénzügyi, a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság véleménye.
Jelezte, hogy a városban minden temető egyházi kezelésben van, egyéb díjtételek megállapítása rájuk vonatkozik.
Dongó László:
A "B" változat elfogadását javasolta.
Szirbik Imre:
Aki a rendelet módosításával egyetért, és a bizottságok véleménye szerint az "A" változatot támogatja kérte "igen" szavazatával jelezze.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 16 igen szavazattal és 8 nem szavazattal, minősített többséggel megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testületének A rendelet a jegyzőkönyv 9. sz. melléklete. |
14.) A Tiszai szabad strand és nyári pihenőhelyként szolgáló terület használatáról szóló rendelet módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Jogi és Ügyrendi, a Pénzügyi Bizottság, valamint a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának véleménye.
Hangsúlyozta, hogy a tiszai területek díjtételei 1997 óta nem kerültek emelésre. A jelenlegi emelés az összes bérlőt figyelembe véve évi 300-320 e Ft többletbevételt jelent. Megjegyezte, hogy a tiszai árvíz kapcsán az ott lévő ingatlanok után adómentességet biztosított a Képviselő-testület.
Kérdés, vélemény?
Antal Balázs Tibor:
Az ülésen elhangzott áremeléseket sorolta fel és megkérdezte, mit adunk a tiszai szabad stranddal kapcsolatos üdülőtulajdonosoknak?
Kozák János:
Hangsúlyozta, hogy valamit nyújtani is kellene az áremelés ellenében. Kérte Varga Sándort, készítsen költségvetést, mibe kerülne a szilárd burkolatú út továbbépítése. Nem történtek fejlesztések az elmúlt években, csak az iszapot takarítottuk le az útról.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Hogyan lehetne megoldani végig az aszfaltút kiépítését?
Törőcsik Zoltán:
Felvetette, hogy a bérletek örök érvényűek. Ezeket fel is lehet mondani.
A szivattyútelepnél a Kurca felé kezdjenek utat építeni, mert nincs értelme, hogy még nagyobb területről kelljen az iszapot eltakarítani. Javasolta, hogy 1,- Ft-ért adják át a területet és működtesse azt más.
Varga Sándor:
A Tiszai Strandfürdő csak a bérleti díjból gazdálkodik. Ez éves szinten 1,7 millió forint. Ebből a Városellátó üzemelteti a szabad strandot, biztosítja nyáron a vízimentő szolgálatot, a tusolót, ingyen elviszi a szemetet.
Szirbik Imre:
Megállapította, hogy a Képviselő-testület döntéshelyzetben van, nincs több hozzászólás.
Kérte, aki a rendelet módosításával egyetért, "igen" szavazatával jelezze.
A rendelet-módosítás elfogadása minősített többségű szavazást igényel.
Szentes Város Képviselő-testülete 16 igen szavazattal és 8 nem szavazattal, minősített többséggel megalkotta alábbi rendeletét.
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testületének A rendelet a jegyzőkönyv 10. sz. melléklete. |
15.) Tájékoztatás a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorcium Konzorcium tevékenységéről és delegálás a Konzorcium Konzorciumi Tanácsába
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Pénzügyi, a Városrendezési-, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságának véleménye.
A fejlesztési terv munkálatai befejezéshez közelednek. Ezek a programok akár több régiót is közösen érintenek. Kijelentette, hogy nagy projekt az ivóvíz program. A korábbi években a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorciumhoz való csatlakozásunkat kifejtettük és tagként részt is vettünk. A feladat megosztása szükségessé válik, komoly szakmai kérdésekben kell állást foglalni, melyhez megfelelő szakemberre van szükség. E miatt képviselő megválasztására tesz javaslatot Ikládi András személyében. Ő régóta a SZENTES-VÍZ Kft műszaki vezetője, elismert szakember. A gyakorlati megvalósítás érinti Szentes város vízgazdálkodását és a Kft-t is.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Közölte, hogy a 2007. évi költségvetésben országos szinten 452 millió forint van erre a célra. Mi azaz összeg, amelyből a konzorcium részesülhet. Van-e szándék, hogy a településeink is bekerüljenek? A Dél-alföldi régió 217 településén nem felel meg az ivóvíz minősége az elvárásoknak.
Szirbik Imre:
Szakértő úgy fogalmazott, hogy az egész koncepciót szakmailag újra kell gondolni. A víz minőségének javítása kapcsán vannak anyagok, melyeket kivonunk és vannak, melyeket visszatehetünk. Ezért kell már szakember a Konzorciumba. A 2007-2013 között EU pénzek felhasználásánál nagy szerepe lesz.
Kozák János:
Nem egészen értett azzal egyet, hogy az egyik anyagot kivesszük, a másik anyagot visszatartjuk. Támogatta Ikládi András Dél-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Konzorcium Konzorciumi Tanácsába való delegálását.
Szirbik Imre:
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 24 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
167/2006.(XI. 24.) Kt. 1./ Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete az előterjesztés szövegét megtárgyalta és az abban foglaltakkal egyetért. 2./ Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Dél-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Konzorcium Konzorciumi Tanácsába Ikládi Andrást a SZENTES-VÍZ Kft. műszaki vezetőjét delegálja. A határozatról értesítést kap: |
16.) Hajléktalan ellátás kistérségben történő ellátása, a Hajléktalan Segítő Központ Alapító Okiratának módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Pénzügyi, a Szociális és Egészségügyi Bizottság véleménye.
Móra József:
Fontosnak tartana egy Élelmiszer Bank nevű intézményt. Ez arra szolgálna, hogy a közeljövőben lejáró szavatosságú élelmiszereket a rászorulók részére lehetne adni támogatásként.
Dr. Demeter Attila képviselő kiment a teremből.
A Képviselő-testület létszáma 23 fő.
Ollai Istvánné:
Tíz évvel ezelőtt úgy döntött a Képviselő-testület legyen Hajléktalan Szálló. Két héttel ezelőtt volt a 10. évfordulója. Kifogásolta, hogy a 23 képviselő közül 3 képviselő volt jelen a megemlékezésen. Pásztor Antallal sokszor ott vannak. Büszke lehet a város, hogy több olyan intézménye van, ahol az öregek, a sérült emberek ott tudnak lenni. Adni legalább olyan öröm, mint kapni, Kérte, akinek valamiből van feleslege, adja oda a rászorulóknak.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Többen vannak, akik folyamatosan dolgoznak, és nem tudnak minden ilyen jellegű rendezvényen részt venni, nem úgy, mint aki nyugdíjas.
Szirbik Imre:
Az otthon ellátja azokat, akik bekopogtatnak az ajtaján, hogy nincs hol lakniuk.
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 23 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
168/2006.(XI.24.)Kt. Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete megtárgyalta a hajléktalan ellátás társult formában történő működtetéséről szóló előterjesztést és az alábbiak szerint dönt: 1. A Képviselő-testület egyetért azzal, hogy 2007. január 1-jétől a hajléktalan ellátást Szentes Kistérség Többcélú Társulása keretében kívánja működteti. "A feladat- és hatáskör ellátás, az együttműködés lehetséges területei" című III. fejezet, 3. pontja kiegészül a következővel: 3.10. Szociális intézményi feladatok ellátása "A feladat- és hatáskör ellátás, az együttműködés lehetséges területei" című III. fejezet, "A feladatellátás módja" szövegezésű 4. pontja kiegészül a következővel: A határozatról értesítést kapnak: A Hajléktalan Segítő Központ Alapító Okirata a jegyzőkönyv 11. sz. melléklete. |
17.) Közlekedésbiztonsági célú kerékpárút tervezési pályázat benyújtása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Pénzügyi, Gyermek, Ifjúsági és Sport, Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának véleménye.
A polgármester leszögezte, hogy kerékpárút tervezésről van szó, egyelőre nem építésről. A három érintett község fejlesztésében merült fel. Ennek felkarolásával tudjuk biztosítani a kisebb községek esélyeit. A jelenleg szakaszokban lévő kerékpárutakat egységes rendszerbe lehet tenni, ennek forrását a 2007. évi költségvetés fogja tartalmazni.
Törőcsik Zoltán:
Az orosházi polgármesterrel kellene megbeszélni, ha a kerékpárút bejut Nagymágocsra, a régióban gondolkodva Orosházával is össze lehetne kötni.
Móra József:
A Körös zugban már komoly kerékpárút hálózat van. Kunszentmárton kistérséggel vegyék fel a kapcsolatot, mert addig meg lehetne építeni a kerékpárutat. Sok baleset volt már a Szarvasi elágazás és a Nagyhegy között.
Szirbik Imre:
A pályázat benyújtási határideje október 30. A pályázatot hiánypótlásként december 1-ig be tudjuk nyújtani. Változtatásra már nem jut idő.
Dr. Gyenes Ágota:
Szükségesnek látja a Vásárhelyi kerékpárút újra tervezését, mivel a jelenlegi tervek alapján a szomszédos településekről is ezen az útvonalon jönnek a városba a kerékpárosok, mely nagyon balesetveszélyes.
Szirbik Imre:
A jelenlegi tervbe már nem lehet belevenni, mert az csak a Berekhát sorompóig van tervezve.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Felvetette, tegyenek javaslatot a tervezők arra, hogy hogyan lehetne összekötni a berekháti sorompótól a Csongrádi útig a kerékpárutat.
Szirbik Imre:
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület az előterjesztést megtárgyalta, és 23 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
169/2006. (XI.24.) Kt. A Képviselő-testület megtárgyalta a közlekedésbiztonsági célú kerékpárút tervezési pályázat benyújtásáról szóló előterjesztést és az alábbiak szerint dönt: 1. Egyetért azzal, hogy Szentes Város Önkormányzata pályázzon a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) turisztikai és közlekedésbiztonsági célú kerékpárutak építésének és tervezésének 2006. évben elnyerhető támogatására, úgy hogy az összehangolt kistérségi program megvalósítása érdekében a Képviselő-testület az önálló pályázás jogát átruházza a Szentes Kistérség Többcélú Társulása javára, amelynek teljes jogú tagja. 2. A pályázat eredményessége esetén a tervezési pályázathoz kapcsolódó saját erőt, - amelynek összege 5.016 e Ft, azaz ötmillió tizenhatezer forint - a Szentes Kistérség Többcélú Társulása részére átadott pénzeszközként - a 2007. évi költségvetése terhére biztosítja. A határozatról értesítést kap: |
18.) A Petőfi Sándor Általános Iskola Alapító Okiratának módosítása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság véleménye.
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 23 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
170/2006.(XI.24.) Kt. Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete megtárgyalta a Petőfi Sándor Általános Iskola Alapító Okiratának módosítására vonatkozó előterjesztést és az alábbi határozatot hozza: 1). A Petőfi Sándor Általános Iskola Alapító Okiratában kijelölt, a Feladatai címszó alatti harmadik gondolatjeles bekezdésű, az 1-8. évfolyamokra vonatkozó emelt szintű ének-zene tantárgyoktatási feladatot 2006. szeptember 1-jétől visszamenőlegesen megszünteti azzal, hogy az intézmény a helyi tantervének megfelelően nem emelt szinten biztosítsa a tanulók számára az ének-zene tantárgy oktatását. 2.) A Képviselő-testület ugyancsak megszünteti Önkormányzati Minőségirányítási Programjában a Petőfi Sándor Általános Iskola emelt szintű ének-zeneoktatási kötelezettségét. Határidő: a 2. pont esetében 2006. december 1. A határozatról értesítést kapnak: Az alapító okirat a jegyzőkönyv 12. sz. melléklete. |
19.) Pályázat a Hátrányos helyzetű tanulók Arany János Tehetséggondozó Programban való részvételre
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Művelődési és Oktatási, Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság valamint a Pénzügyi Bizottság véleménye.
Szűcs Lajos:
A bizottsági ülésen is elmondta, hogy megnézte a szegedi Radnóti Miklós Gimnáziumban az Arany János Tehetséggondozó programot, mely nagyon hasznos. Nem ismert ez a program, de miután minél többen jelentkeznek, egyre jobban elterjed.
Dr. Rébeli Szabó Tamás:
Egyetért az előterjesztéssel és a 2.A.) pont szerint javasolta a határozati javaslat elfogadását.
Dr. Demeter Attila képviselő bejött a terembe.
A Képviselő-testület létszáma: 24 fő.
Dr. Bácskainé Fazekas Márta:
Egyetértett az előtte szólóval és a 2.A.) pont elfogadását javasolta.
Móra József:
Megkérdezte, hogy a Pénzügyi Bizottság mely pont szerint javasolta elfogadni a határozatot?
Kozák János:
Kijelentette, hogy a Pénzügyi Bizottság is a 2.A.) pont elfogadását támogatja.
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot a 2. A.) pont szerint.
A Képviselő-testület 24 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
171/2006.(XI.24.) Kt. Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete megtárgyalta a Pályázat a Hátrányos helyzetű tanulók Arany János Tehetséggondozó Programban való részvételre vonatkozó előterjesztést és a következő határozatot hozza: 1. Szentes Város Önkormányzatának Képviselő-testülete benyújtja pályázatát a Hátrányos helyzetű tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában való részvételre. 2. Támogatja, hogy Sinka Márta a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda nyolcadik osztályos tanulója (szül: Szentes, 1992.07.27., a.n.: Gőgös Márta) Szentes város képviseletében részt vegyen a Hátrányos helyzetű tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában és vállalja, hogy az általa delegált diák számára a programban való részvétel idejére (maximum 5 tanévre, tanévenként 10 hónapra) havi 5000 Ft ösztöndíjat nyújt. 3. A Képviselő-testület felkéri a Polgármestert, hogy a pályázatot a határozattal együtt az Arany János Programirodának küldje meg. Határidő: 2006. december 05. A határozatról értesítést kapnak: |
20.) CÉDE támogatásról való lemondás
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Pénzügyi, és a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság véleménye.
A polgármester tájékoztatásként közölte, hogy a beruházás befejeződött, kevesebb összegből lett megoldva mint a pályázat összege. A fennmaradó összeget nem lehet megtartani, másra nem lehet felhasználni.
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 24 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
172/2006. (XI.24.) KT. A Képviselő-testület megtárgyalta a céljellegű decentralizált támogatás lemondásával kapcsolatos előterjesztést és az alábbiak szerint dönt: 1.) Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Sporttelepen - sportolók által használt - szociális blokk felújítása megnevezésű fejlesztéshez fel nem használt 112.160,- Ft összegű CÉDE támogatásról lemond. A Képviselő-testület felkéri a Polgármestert a céljellegű decentralizált támogatás lemondásával kapcsolatos intézkedés megtételére. Határidő: 2006. november 30. |
21.) TERKI támogatásról való lemondás
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Pénzügyi, Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságának véleménye.
Ennél a pályázatnál is hasonló volt a helyzet, mint az előző előterjesztésnél, a fennmaradó összeget vissza kell fizetnünk.
Kérdés, vélemény van-e az előterjesztéssel kapcsolatban?
Móra József:
A tanyavillamosítási programban Belsőecseren még szükséges lenne a villamosítás. Sajnálatát fejezte ki, hogy a tanyavillamosítás tervezésénél több tanya nem került a tervbe, így a fel nem használt 392 e. forintot vissza kell fizetni, pedig nagy szükség lenne rá.
Szirbik Imre:
Közölte, hogy utólag nem lehet hozzácsapni.
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 24 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
173/2006. (XI. 24.) Kt. A Képviselő-testület megtárgyalta a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú fel nem használt támogatásokkal kapcsolatos előterjesztést és az alábbiak szerint dönt: 1.) Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Gázvezeték építés - Magyari, Lavotta, Dankó Pista utcák és Bihari soron megnevezésű fejlesztéshez fel nem használt 505.159,- Ft összegű TERKI támogatásról lemond. A Képviselő-testület felkéri a Polgármestert, a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások lemondásával kapcsolatos intézkedés megtételére. Határidő: 2006. november 30. A határozatról értesítést kapnak: |
22.) A Szentesi Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság 2007. évi teljesítményértékeléséhez kiemelt célok meghatározása
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság véleménye.
Ollai Istvánné:
A Mező utcában 3 kisgyermeket mentettek ki a tűzoltók. Köszönet érte. Javasolta, hogy írásban köszönje meg a Képviselő-testület munkájukat.
Baranyi Imre:
Köszönetét fejezte ki a Kálvária temető rendbetételén dolgozó tűzoltóknak. Nagyon sokat segítettek munkájukkal.
Sipos Antal:
Mindent megtesznek a tűzoltók, igyekeznek munkájukat a legjobban végezni.
Javasolta, hogy a következőkben az ilyen jellegű előterjesztést vegyék előbbre a napirendek között, ne kelljen az egész ülést, a tárgyalásáig végigvárni.
Szirbik Imre:
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot.
A Képviselő-testület 24 igen szavazattal az alábbi határozatot hozta:
174/2006. (XI.24.) Kt. A Szentes Város Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta a Szentesi Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság előterjesztését és a 2007. évre szóló teljesítménykövetelményekkel kapcsolatban az alábbi határozatot hozza: 1. A Tűzvédelmi törvényben az önkormányzat részére meghatározott kötelező közszolgálati feladatokat jó felkészültségű, magas teljesítményt nyújtó, motivált, megfelelő létszámú- és összetételű, elkötelezett személyi állománnyal valósítsa meg. A tárgyévben várható-nagymértékű létszámcseréből adódó-utánpótlási feladatot kiemelt feladatként kezelje, külön tekintettel a vezetői beosztásokban történő változásokra. /tűzmegelőzési osztályvezető, szolgálatparancsnok helyettesek, szerkezelők / 2. A hatósági, szakhatósági, tűzvizsgálati feladatokat a jogszabályi előírásoknak megfelelően, az ügyfélbarát és a szolgáltatói szemléletet erősítve végezze el. 3. Kezelje kiemelt feladatként a működési területen veszélyes technológiát, veszélyes anyagokat alkalmazó és felhasználó létesítmények, és a környezetükben élők élet- és vagyonbiztonságát. Erősítse az együttműködést a Polgári-védelmi kirendeltséggel. 4. Fejlessze informatikai eszközeit, a külső és belső kommunikáció hatékonyabbá tétele érdekében. Készüljön fel az egységes digitális híradórendszer bevezetésére / EDR / 5. Kísérje figyelemmel a pályázati lehetőségeket, törekedjen a források felkutatására, célirányos kihasználására. 6. Az intézmény gazdálkodási feladatait a források optimális, takarékos, hatékony felhasználásával valósítsa meg. Határidő: Folyamatos |
23.) Szentes város területén fizető, kijelölt gépjármű várakozóhelyek létesítése (26)
Szirbik Imre:
Az előterjesztéssel kapcsolatban, írásban van csatolva a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi, a Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és Nemzetközi Kapcsolatok valamint a Pénzügyi Bizottság véleménye.
Fizető parkoló-rendszer megvalósítása több képviselő-testület anyagában szerepelt. Bizottsági szinten tárgyalták. Szükség lenne rá a város legfrekventáltabb helyein. Először meg kellene teremteni a mellékutcákon a parkolási lehetőséget. A nyáron kiépült a Jövendő utcának a parkolási rendszere, valamint a Pennytől elindulva a város közepe felé. A bizottsági vitákat ismerve abban a kérdésben foglaljon állást a Képviselő-testület, hogy a városközpontban bevezeti-e a fizető parkolási rendszert? Mely parkolási rendszer irányába indul. Személyfüggő rendszer, előre váltott jegyes rendszer vagy parkoló-automatás rendszer legyen? Ez szükséges ahhoz, hogy az előkészítő munka (jogi, pénzügyi, tervezői) elindulhasson. Bevezetésére a tavaszi időszakot látja legoptimálisabbnak. Ebben a kérdésben a Képviselő-testület foglaljon állást.
Móra József:
A bizottság tárgyalta az előterjesztést. A parkolás időtartama 8-18 óráig terjed. A bizottság javasolta, hogy ez az időtartam 8-17 óráig legyen, időt hagyva az üzletek tulajdonosainak, a vállalkozóknak, amit esetleg rakodásra tudnának használni. A behatárolt területbe tartozik a Posta is, ahol szintén lenne 1 óra lehetőség, hogy ne a csúcsidőbe látogathassák.
Javasolta a "B" változatot, a parkolóórás rendszert elfogadni.
Halmai István:
Kifogásolta az előterjesztés első mondatát. Véleménye szerint a város vezetésének van igénye a fizető parkolás bevezetésére.
Szirbik Imre:
Véleménye szerint jó az első mondat, mivel mindenkinek van igénye. Az autósnak, aki szeretne parkolóhelyet találni, és a városban élő lakosoknak is.
Dongó László:
A városban többféle igény jelentkezhet. Átgondolásra vár a téma. Szerinte rosszak a hasonlítások. Miért nem Hódmezővásárhelyhez, Csongrádhoz, Makóhoz, Kiskunfélegyházához hasonlítunk. Most túl korainak tekinti a döntést, mivel a közlekedési koncepció előtt állnak.
Hornyik László:
Körülnéznek a Kossuth téren, azt tapasztalják, hogy napközben nem tud megállni a szállítójármű, az üzletet nem tudja megközelíteni. Látja, hogy a biztosító előtt a dolgozó reggel megáll az autóval és délután négy órakor mennek el. Távolabb kellene parkolóhelyet találni.
Horváth István:
Kijelentette, hogy parkolási díjszedés mellett van, de nem látja megfelelően előkészítettnek az anyagot. Felvetette a Kórház és Rendelőintézet, a Munkaügyi Központ környékén kialakult helyzetet. Egyeztetés nem történt az érintettekkel. Nem világos, hogy mit akarunk. Csak korszerű megoldásban szabad gondolkodni. Kérte, legyen jobban előkészítve.
Kozák János:
Véleménye szerint nincs jogunk megszüntetni a parkolás lehetőségét. Miért nem állhat valaki a munkahelye előtt? Az a probléma, hogy sok az autó, a városban viszont kevés a parkolóhely. Nincs hol parkolni. Az emeletes házban élőknek sincs hol parkolni. Meg kellene oldani a problémát és utána szedni a pénzt.
Szűcs Lajos:
Véleménye szerint nem az a baj, hogy a bolt tulajdonosa az üzlet előtt parkol. Megkérdezte, mi a jobb a bolt tulajdonosának? Az, ha folyamatosan cserélődik a vevők parkoló autói az üzlete előtt.
Móra József:
Felhívta a figyelmet, hogy a közterület az nem az üzlet tulajdonos kizárólagos jogosultsága. A cél, hogy mindenki vegye ki a részét a közterület használatának díjából. Az előterjesztés kapcsán el kell dönteni, hogy foglalkozunk-e azzal, hogy a város frekventált helyein be kívánjuk vezetni a kiválasztott parkolási rendszert. Javasolta a Városrendezési, -Fejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság készítse elő, hogy azt tudjuk mondani, a város vezetése felvállalja, hogy parkolási díjrendszert kíván bevezetni a városban. Meg kell határozni, hogy mely területeken, milyen parkolási rendszer legyen. A későbbiek során komoly környezet-terhelést jelent a Kossuth utcán a nagy járműforgalom. Tegyük lehetővé, hogy kerékpárral is lehessen közlekedni a városban. Dönteni kell, hogy be kívánja a város vezetni a parkolási rendszert, és milyen jellegűt.
Janó Tibor:
A lakosság döntést vár. A parkolóórás rendszert támogatja.
Horváth István:
Az elmúlt 10 évben az üzletek nyitásához parkolási hozzájutási díjat kell fizetni. Jó lenne látni, hogy mennyi parkolót létesítettek ebből. Meg akarjuk oldani a város parkolási problémáját. Ehhez kell kidolgozni a megoldást.
Dongó László:
Javasolta, vegyék le a mai ülés napirendjéről, és megfelelően előkészítve később tárgyalják.
Szirbik Imre:
Ügyrendi kérdésben kell dönteni, aki azt javasolja, hogy vegye le a Képviselő-testület napirendjéről az előterjesztést, szavazzon.
A Képviselő-testület 8 igen szavazattal, 16 nem szavazat ellenében nem vette le napirendjéről a fizető, kijelölt gépjármű várakozóhelyekre vonatkozó előterjesztést.
Kérdés, vélemény van-e még az előterjesztéssel kapcsolatban?
Amennyiben nincs, kérte fogadják el a határozati javaslatot, mely szerint a Képviselő-testület a közlekedés és a városban történő gépjármű parkolás problémáját meg kívánja oldani. Fizető parkolási rendszert be kívánja vezetni, erre a legmodernebb megoldást szeretné megtalálni.
A Képviselő-testület felkéri a Polgármesteri Hivatalt, hogy dolgozza ki a legmegfelelőbb megoldást és a társadalmi viták lebonyolítása után, terjessze a Képviselő-testület elé.
A Képviselő-testület 16 igen szavazattal 7 tartózkodás mellett (1 fő nem szavazott) az alábbi határozatot hozta:
175/2006. (IX.24.) Kt. Szentes Város Önkormányzat Képviselő-testülete megtárgyalta a Szentes Város területén bevezetendő fizető, kijelölt gépjármű várakozóhelyek üzemeltetésének szabályozásával kapcsolatos előterjesztést, és az alábbi határozatot hozta: A Képviselő-testület a közlekedés és a városban történő gépjármű parkolás problémáját meg kívánja oldani. Fizető parkolási rendszert be kívánja vezetni, erre a legmodernebb megoldást szeretné megtalálni. Felelős: Jegyző |
Szirbik Imre:
Felhívta a figyelmet, hogy az interpellációk alapvető formája az írásbeliség, halaszthatatlan probléma esetén a szóbeli előterjesztés.
Ollai Istvánné:
Megkérdezte, hogy a Nagy Ferenc sétálóutcán miért lehet kerékpározni? Javasolta tegyék ki a kerékpárral behajtani tilos táblát, mert a kerékpárosok zavarják az idős sétáló embereket.
Felvetette, hogy véleménye szerint gyenge a Nagy Ferenc utca világítása. Egyes helyekre erősebb lámpák felszerelése lenne szükséges.
Móra József:
Megjelent a 2007. évi Invitel telefonkönyv, amelyben a térkép a régi. Ismét Cserebökény mellett a Bökény neve olvasható, melyet már korábban is kifogásolt. Véleménye szerint valamilyen módon nyilvánosságra kellene hozni, hogy Bökény Szentes város mellett a Körös folyónál helyezkedik el. A téves térkép problémát okoz, mivel mostanában geoládát helyeznek el egyes helyeken, amit a túristák a rossz térkép miatt nehezen találnak meg. Kérte a térképszerkesztők próbáljanak használható térképet készíteni.
Sipos Antal:
A Szeder temető környéki városrész megvilágítását kifogásolta.
A polgármester kérésére interpellációját írásban fogja benyújtani.
Janó Tibor:
A Tóth József utca 5/A szám alatti önkormányzati lakás állapotát kifogásolta. Véleménye szerint az utcai része életveszélyes. Közölte, hogy a tulajdoni jogviszonyokról nem tud.
Törőcsik Zoltán:
A Hékédi Vasútállomás és környékének rendbetételét szorgalmazta. Javasolta, ha nem használják az épületet be kellene falazni, de mindenképpen rendbe kellene tenni.
Ollai Istvánné:
Varga Sándor úrnak a Városellátó Intézmény vezetőjének megköszönte a Berekben elkészült utat.
Több hozzászólás hiányában a polgármester megköszönte a nyílt ülésen való részvételt, elköszönt a vendégektől és az ülést bezárta. Bejelentette, a Képviselő-testület zárt ülés keretében folytatja munkáját.
K. m. f.
Szirbik Imre polgármester
Dr. Sztantics Csaba jegyző
Móra József, Sipos Antal
jegyzőkönyv hitelesítők