|
A tanár úr ígéretéhez híven jelentkezik egy-egy jelentősebb esemény után, melyet a Mozaik fő oldalán mindenki elolvashat. Első jelentkezésében tudtul adta, hogy átlépte az osztrák-magyar határt:
Megérkezett Cseuz László Pekingből! "Öt karikás" turista, akinek ki van mind a két kereke!
Cseuz László 2008. május 1-jén indult el Pekingbe a nyári olimpia helyszínére. Nyugat-európán keresztül, majd Kanadát átszelve jutott el Kínába, és összesen 11.428 kilométert tekert kerékpárján.
Cseuz László még 1992-ben, a barcelonai olimpia idején találta ki különös hobbiját: akkor még lányával, azóta pedig immár negyedszer egyedül tette meg az utat az olimpia aktuális helyszínére. A leghosszabb és elmondása szerint a legnehezebb a 2008-as pekingi utazása volt. Cseuz László hetente többször jelentkezett az újságunk hasábján keresztül, bemutatva utazását, kalandjait. Pekingben már pihenni is volt ideje, megtekintette mind a három magyar aranyat.
2008. augusztus 30-án délután 5 órára ígérte, hogy megérkezik Szentesre, és aki ismeri, az tudja, hogy "ha törik, ha szakad" ő itt lesz akkor. Öt óra előtt 20 perccel a Tisza-gáti kerékpárút első méterein várták a volt tanítványok tanárjukat. Ők egy szalagot kifeszítve képzeletbeli célt varázsoltak a tiszai híd lábához. Természetesen az arany érem sem maradhatott ki az ünneplésből, de nem volt idő sok beszélgetésre, mert már egyre többen várták a tanár urat a Kossuth téren.
Elsőként Cseuz László az édesanyját köszöntötte, és átadta azt a magyar zászlót, melyet több televízió közvetítésben láthattak a magyar csapatnak szurkoló tv-nézők. "Túléltem!" - ez fakadt ki Cseuz tanár úrból, mikor átölelte édesanyját.
A köszöntés a színpadon folytatódott, ahol elsőként Szirbik Imre polgármester köszöntötte az ötszörös "tiszteletbeli olimpikont".
A fogadás képei ITT tekinthető meg!
Természetesen a család mellett sok barát és ismerős is kilátogatott a Kossuth térre, hogy közösen üdvözöljék a világkerülő tanár urat. És, hogy mi lesz 2012-ben? Azt tudjuk, hogy londoni nyári olimpia, csakhogy Cseuz László elmondása szerint nélküle fogják azt megnyitni. Huszonöt év után végre tv-n keresztül szeretné látni a londoni olimpiát. Szentes, 2008. 09. 05.
Utolsó képek az Olimpiáról! A tanár úr 30-án 17 órára ér a Kossuth térre
Tisztelt Sportbarátok! Cseuz László testnevelő tanár 2008. aug. 30-án érkezik haza Pekingből, az olimpiai játékok színhelyéről. Szentes Város Önkormányzata ünnepélyes keretek között fogadja az immár ötszörös olimpikont, augusztus 30-án, szombaton 17 órakor a Kossuth téren. Kérjük, hogy az ünneplők, a barátok, az érdeklődők a szökőkút előtt színpadnál gyülekezzenek.
A magyar szurkolói táborban együtt töltöttem napjaimat azokkal a fiatalokkal, akik Roburral és Pannoniával jöttek keleti irányba az Olimpiára. Sajnos a kínai határon nem engedtek be a járműveket, ezért busszal jöttek tovább Pekingbe. Magukkal hoztak a Magyarok Világszövetsége zászlaját azzal a megbízatással, hogy adjak át Pekingben egy arra méltó személynek. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a fiatalok engem tartottak erre érdemesnek. A képek a zászlóátadáson készültek.
Egy felejthetetlen pillanat!
Pekingben zsinórban harmadszor nyert olimpiai aranyérmet a magyar férfivízilabda-válogatott. A diadal jogosságához kétség sem férhet, a csapat a mezőnyben egyedüliként veretlenül és mindvégig kiegyensúlyozott teljesítménnyel hódította el a sporttörténelmi aranyat. Ezt a mérkőzést (a döntőt) Cseuz tanár úr is látta, melyről az alábbi képeket küldte a Mozaik olvasóinak!
Szentes, 2008. 08. 29
Szentes a "madárfészekben"
Cseuz László újabb képekkel jelentkezett Pekingből.
Szremkó Krisztinával a magyar csapat szállásánál A Madárfészek stadion belülről
Atlétikai verseny a Madárfészekben
Pályakerékpár verseny képei
egy korábbi olimpiai bajnokkal, Rózsa Norberttel
a korábbi ezüstérmessel, Gyurta Dániellel, aki 5. helyével nem vallott szegyent pólós lányokkal
kézilabdás lányokkal akire egy ország büszke: Cseh László Szentes, 2008. 08. 18.
Pekingből jelentjük
Cseuz László tanár úr 11 ezer kilométeres kerékpárútja után jól megérdemelt pihenését tölti Pekingben, de ennek az időnek minden percét kihasználva gyűjti az emlékeket. Az alábbi képeket tőle kaptuk, hogy mindazt amit ő lát, megossza a szentesiekkel.
Egyik példaképemmel, Polyák Imrével, aki Helsinki, Melbourne és Róma olimpiai ezüstérme után, Tokió-ban aranyérmet nyert a kötöttfogású birkózásban, a másik képen a lólengés kétszeres olimpiai bajnokával, Magyar Zoltánnal
Győzelem után a kézisek Hajrá Magyarok!
Olimpiai pillanatkép A magyar csapat legnagyobb sztárja: Görbicz Anita
Konrád János korábbi vízilabda Schmitt Pal olimpiai bajnok párbajtőrvívóval, olimpiai bajnokkal a vívóversenyen aki ma a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke
az olimpiai bajnok labdarúgóval, Dunai II Antallal kínai forgatag
Szremkó Krisztina a női mérkőzés szünetében női dobosok szórakoztattak
Szremkó Krisztina bemelegítés közben A győzelmet ünnepelték a lányok
Magyar szurkolótábor az uszodában Szentes, 2008. 08. 12.
Indul az Olimpia Exkluzív képek érkeztek Cseuz Lászlótól
Cseuz László 79 nap kerékpározás után megérkezett Pekingbe a nyári olimpiai játékok helyszínére. Fogalmazhatunk úgy is, hogy "kiküldött fotóriporterünk" nem tétlenkedik. Gyűjti az élményeket, melyeket ez úton szeretne megosztani mindenkivel. 11428 km kerékpározás és 1789 lépcső után megpihent a kínai Nagyfal tetején (fenti kép).
Nem csak egész Kína, hanem a világ olimpiai hévben ég. A Császári palota melletti képen látható, hogy ezt akár virágba is tudják önteni a kínaiak, ha kell.
Igen kicsi lehet ez a Peking, vagy nagyon ügyes lehet a tanár úr, mert sikerült összefutnia Pulai Imrével, és a Tiltott Városban a magyar férfi vízilabda válogatottal. Szentes, 2008. 08. 08.
Amit talán még magam sem hiszek el, de megérkeztem Pekingbe
Cseuz László a szállodája előtt
Az utolsó két nap közel 200-200 km-t tettem meg, hogy ez tegnap bekövetkezhessen. Nagyon boldog vagyok, mert ezt az utat életem egyik fő művének tartom. Az induláskor úgy éreztem, hogy 50%-nál nincs több esélyem a túlélésre. Két évig nagyon keményen edzettem erre az útra, de 64 evesen már bármi bekövetkezhet. Tartottam betegségtől, sérüléstől, balesettől, esetleg kirabolnak, talán megölnek vagy fizikailag összeroppanok. A kerékpárral is történhetett volna olyan dolog, ami lehetetlenné tette volna a sikert.
Kínai forgalom Kerékpárút a 4 sávos autóút mellett
Szerencsére semmi gátló tényező nem akadályozta a sikeres utamat. Nem fáztam meg /3 hónap alatt egyetlen csomag papír zsebkendőt sem használtam el/, sosem fájt a fejem vagy a hasam, a többször operált lábaimnak meg sem kottyant ez az út. Egyetlen nap sem indultam el úgy, hogy ereztem volna fáradtságot. Azt hiszem, hogy az erőmmel jól gazdálkodtam. Érdekes ország Kína. A nagy varosokban többnyire a gazdagság látszik, a kis varosokban nagy a szegénység, iszonyatos a kosz, a mocsok és az ezzel járó bűz. Mivel én sok kis varoson haladtam keresztül, ezeket a körülményeket "élvezhettem". Mégis szerettem ezek között az emberek között létezni, mert hihetetlenül kedvesek, segítőkészek voltak velem. Ha bárhol megálltam, sok ember vett körül. Szerettem a piacokon közéjük menni, fel sem merült bennem, hogy nekem vagy értékeimnek kara lenne.
Cseuz László Kovács Norbert tízpróbázóval Pekingben
Többen féltettek, hogy veszélyes utakon haladok Peking felé, hogy sok kerékpárost elütnek, másokat kirabolnak. Először tartottam ettől, de a 2. nap már eszembe sem jutott ilyesmi. Gyorsan meg kellett tanulnom kerékpározni "kínaiul". A kerékpárúton jöhetnek szembe is, a leállósávban szinten. Rengeteg a 3 kerekű motoros tricikli, azok szinten az én utamon közlekednek. Először ijesztő volt, de gyorsan alkalmazkodtam. Végül 79 napot bicikliztem, megtettem 11428 km-t, ami 144 km-t jelent napi átlagban. Még egyszer szeretnek köszönetet mondani azoknak, akik támogatásukkal hozzájárultak az utam sikeréhez.
A szálloda kertje A szálloda uszodája
A legújabb információ szerint 27-n érek Budapestre a hajnali órákban, így délután 5 órakor érkezem a Kossuth térre. Szentes, 2008. 08. 05.
Cseuz László megérkezett Pekingbe!
2008. augusztus 3-án magyar idő szerint 11 óra 13 perckor megérkezett Pekingben Cseuz László nyugalmazott testnevelő tanár, aki május 1-jén indult el Kínába Kanadán keresztül a pekingi olimpiára. Szűkszavúan az alábbi SMS-t kaptuk ebben az időben: MEGÉRKEZTEM PEKINGBE, BŐVEBBET KÉSŐBB!
Két nappal ezelőtt, még azt a hírt kaptuk a tanár úrtól, hogy közel 100 km-en keresztül kereste Jinan-ban a kivezető utat. Még a rendőrök sem tudtak neki segíteni. Két fiút kért meg, hogy vigyék ki egy északi útra, mert abból nagy eltévedés nem lehet. Haladt 3 km-t, amikor meglátta a keresett 104-es út ismerős km köveit. A fenti térképen jól látható, hogy Shanghai és Bejing között két nappal ezelőtt hol volt a szentesi kerékpáros, és a hátralévő távolságot 48 óra alatt teljesítette Cseuz László.
Jinan 1. Jinan 2. Szentes, 2008. 08. 04.
Egy ellenszeles nap után
Ez a kakabeka-i vizeses Thunder Bay felett 20 km-el
Minden a legnagyobb rendben - írja Cseuz László, aki 2008. május 1-én indult el kerékpáron Pekingbe az olimpiára. Jobban haladok a tervezettnél. Névnapi ajándékként átleptem a 7000 km-t. Az út során tegnap (2008. június 26-án) pedig először mentem 200 felett /216/ 400 km-rel elhagytam a Lake Superiort, Dryden-nél töltöttem az éjszakát. Van egy nagyon jó hírem: jelentkezett Vancouverből egy volt tanítványom családja, hogy mindenben segítenek, he megérkezem. Ez különösen a repülőtéri intézkedésnél lesz fontos. Két napja a nagy emelkedők megszűntek, csak hullámzik az út, de ez könnyen kezelhető. Másnap 7052 km-rel zártam a napot, ha minden jól megy, 2 nap múlva elhagyom Winnipeget. Sajnos sokszor nincs térerő. 7275 km után megérkeztem Winnipeg-be. Csoda, de 140 km óta sík terepen haladok. Tegnap áztam, ma szép idő van (2008. június 28.) 7374 km - 50 kerékpáros nap alatt, napi átlag 146. Meg vagyok magammal elégedve - eddig!! Egy motelban láttam a focidöntőt. Elhagytam Winnipeget 100 km-rel (2008. június 30.) Ott vagyok /Virden/, ahol vasárnap elütöttek 4 biciklist. Ketten meghaltak, ketten kórházban. Vancouvertből mentek Torontóba, a cukorbetegekért gyűjtöttek. Egy nehèz ellenszeles és egy kellemes 192 km-es nap után reggel 9 órakor megérkeztem Regina-ba. Reggeli után 7884 km-nél megyek tovább. Szentes, 2008. 07. 02.
Boldog névnapot Laci bá!
Sajnos a képek nem mennek át, de talán ez is jó lesz - írja 48. üzenetében Cseuz László tanár úr, aki most Kanadát szeli át kerékpárjával és úticélja a pekingi olimpia. Minden a legnagyobb rendben. jobban haladok a tervezettnél. Ma névnapi ajándékként átlépem a 7000 km-t, tegnap pedig először mentem 200 felett /216/ 400 km-rel elhagytam a Lake Superiort, Dryden-nél töltöttem az éjszakát. Van egy nagyon jó hírem: jelentkezett Vancouverből egy volt tanítványom családja, hogy mindenben segítenek, ha megérkezem. Ez különösen a repülőtéri intézkedésnél lesz fontos. Két napja a nagy emelkedők megszűntek, csak hullámzik az út, de ez könnyen kezelhető. Szentes, 2008. 06. 27.
Előkerült Cseuz László
Több napi hallgatás után jelentkezett Cseuz László, a szentesi testnevelő tanár, aki kerékpárral indult Pekingbe. Cseuz László napokig nem jelentkezett, mert nem volt térerő a telefonján. Most viszont tudott SMS-t küldeni és üzenetében mindenkit megnyugtatott, hogy minden rendben van vele. Még mielőtt sikerült volna SMS-t küldenie, azelőtt fülkés telefonról üzent a szentesieknek, hogy mindenkit üdvözöl és várhatóan nemsokára NET közelébe kerül és akkor bővebben fog írni. Csakhogy az a motel, ahol mondták, hogy lesz NET, ott közölték, hogy vigye a laptopját, és máris csatlakozhat az internethez. Hát a táskában pont csak laptop nem volt, így ugrott az e-mail küldés. Jelenleg Thunder Baynél jár, a Superior tó partján, eddig összesen 6550 kilométer tett meg. Úgy tervezi, a vártnál hamarabb érkezik meg Vancouverbe. Szentes, 2008. 06. 27.
New York - Niagara - Hamilton Cseuz László megérkezett a kanadai Hamiltonba
Befejeztem az utam Egyesült Államok-beli részét és szerencsésen megérkeztem Kanadába, a lányomékhoz Hamiltonba (ez a város 60 km-re van Torontótól). Egy nap késéssel végül is megérkeztek a lemaradt csomagjaim és biciklim Zürich-ből. Kicsit megviselve, de indulásra alkalmasnak találtam. A reptér közeli szállodából korán elindultam Manhattanba és eltévedés nélkül, 25 km után meg is érkeztem. Először egy boltot kerestem, hogy vegyek egy fényképezőgépet, mert az elhagyott töltő miatt a régi használhatatlanná vált. Nem akartam New York-i képek nélkül tovább indulni. Szerencsem volt, mert állítólag a város legjobb ilyen jellegű boltját találtam meg. Viszonylag jó áron sikerült vennem, amit persze otthon majd eladok.
Megnéztem a Szabadság szobrot, végig mentem a Broadway-n, a Central Parkon, Bicikliztem a Hudson öböl kerékpáros útján, majd kora délután elindultam Kanada fele. Azt gondoltam, hogy ezen a szakaszon nem lesz sok gondom a hegyekkel, de tévedtem. Pennsylvania hegyei (POCONO hegység) komoly kihívást jelentettek számomra. Egyes részei talán meg a spanyol hegyeknél is nehezebbek voltak. Szerencsére a napjaim mindig nagyon kellemesen fejeződtek be. Feljebb a Seneca tó partján haladtam, könnyen kezelhető dombokon. Rochesterig meg a hátszél is segített. Pénteken megérkeztem a Niagarahoz erős szembeszéllel, de ez meg mindig sokkal jobb, mint a hegyek. Azt hiszem kevesen mondhatják el otthon, hogy a Niagara mindkét oldalát közelről megcsodálhattak. A kanadai rész sokkal szebb, de mindkét oldalon készítettem sok képet. Estefele elindultam szállást keresni, de csak 40 km-el később (összesen 185 km) találtam egy viszonylag olcsó Motelt. A szállással lesznek gondjaim, mert vadkempingezni nem akarok, kemping meg nincs sok, vagy csak egy kerülő úton. Ha nem drága, a Motel nagyon kellemes, mert a kerékpárt is bevihetem a szobába, ahol minden kényelem adott. Eddig megtettem 5125 km-t, ami napi átlagban 146 km-t jelent. Az amerikai átlag Hamiltonig 139 km. Megérkezésem napján csak 83 km- kellett megtennem a lányomékig, pedig meg túl is mentem Hamiltonon, mert azt hittem, hogy itt is mérföldben jelölik a távolságot, mint az USA-ban. Ez nem bosszantott, mert így is negyed órával hamarabb értem a lakáshoz, mint ahogy a lányomék megérkeztek a nyaralásról.
Most egy hétig itt leszek, mert soknapos előnyom van. Kicsit pihenek, kicsit feltöltődöm energiával, sokat unokázom, de teljes pihenő nem lehet, mert akkor nem lesz erőm továbbmenni. Azt hiszem, hogy az elmúlt két év nagyon fegyelmezett edzéseinek köszönhetem a jelenlegi fizikai állapotomat. Jelentős fáradságot esténként sem érzek, reggel pedig mindig frissen indulok el. Az kicsit aggaszt, hogy fogytam 6-7 kilót, hamarosan nem lesz miből. Nagyon figyelnem kell majd az étkezésre. Az indulásnál kicsit dagi voltam, most inkább gebe. Csak az utolsó két nap volt meleg, ma viszont beköszöntött a kánikula. Elég jól viselem a meleget kerekezés közben is, de akkor a folyadékpótlás nagyon fontos.
Délután megyünk egy szervizbe, ahol mindent alaposan átnéznek, ha kell kicserélnek, hogy ne legyen gondom Pekingig. 5 napja cseréltek láncot és lánckereket, mert úgy ítélte meg egy szerelő, hogy az elkopott alkatrészekkel nem jutok el Hamiltonig. Az unokaim aranyosak, továbbra is szeretik a nagyapót. Persze meg vagyok elégedve a lányommal és a vejemmel is. Köszönöm a sok lelkesítő sms-t, levelet, jó ezeket olvasni. Telefonálni nem fogok sokat, mert itt és Kínában is nagyon drága (504 Ft/perc). A küldött sms 120 Ft, a fogadott semmi. Minden jót, szép nyarat kívánok Mindenkinek. Cseuz László 2008. június 9. Szentes, 2008. 06. 09.
Exkluzív fotók Cseuz Lászlótól Megérkezett Lisszabonba Cseuz tanár úr
Cseuz László 2008. május 1-jén indult el élete legnagyobb kerékpártúrájára, melynek a végcélja Peking a kínai olimpia helyszíne. A tanár úrnak ez az ötödik olimpiája, melyre két keréken jut el.
A tanár úr már 30 SMS-t küldött szerkesztőségünknek, melyekkel folyamatosan tudósít útjáról. Spanyolországban már megpróbált e-mail-t küldeni, de akkor nem jött össze, mert az e-mail kiszolgáló (mail2web - amit erre a célra használni szeretett volna), nem küldte át a levél csatolt állományait, csak a szöveget. A problémáról értekeztem Laci bácsival, majd megegyeztünk, hogy keres egy másik internet pontot, én viszont a Mozaik alatt lévő levelező rutinnak megadom minden elérhetőségét és SMS-ekben küldök egy gyorstalpaló használati utasítást. 2008. május 28-án Lisszabonban sikerült újra számítógép elé ülnie a tanár úrnak, de a milliónyi próbálgatás sem hozta meg az e-mailt. A hibaüzenetet csak vizuálisan lehetett felismerni, mert portugálul jelent meg minden szöveg. . A legfőbb ok az volt, hogy hiába akar az ember e-mail küldeni, ha hibás az internet csatlakozás. A hiba a gép és a fal között volt. Megint csak telefonos segítség kellett, amit a tanár úr meg is fogadott. Addig kell keresnie amíg az általam megadott internet cím be nem jön. Újabb kerekezés indult egy másik NET pont felé, ahol végre sikerült! A fenti képeket kaptuk, mely a spanyol és a francia tengerparton, Bázelben és Lisszabonban készültek. És, hogy mi újság Cseuz tanár úrral? Mindenki elolvashatja a Friss oldalon a fejléc alatt futó fényújságban, valamint az SMS-eket összefoglaló oldalon! Egyébként hamarosan repülőre száll Cseuz tanár úr, mert Lisszabonból New Yorkba repül, ahol átszeli az egész Egyesült Államokat (érintve Kanadát)!
Cseuz László SMS-ei ITT tekinthető meg! Szentes, 2008. 05. 28.
Cseuz László elindult Pekingbe
Cseuz László 2008. május 1-jén elindult élete legnagyobb kerékpártúrájára, melynek a végcélja Peking a kinai olimpia helyszíne. A tanár úrnak ez lesz az ötödik olimpiája, melyre két keréken jut el. Sokan nem értik, hogy a kínai fővárosba miért nem Oroszországon, Mongólián keresztül teker a tanár úr? Szárazföldön kerékpározva mind két irányban közel 12 ezer kilométerre van Szentestől Peking. Úgy döntött, hogy nem megy Ázsia bizonytalan útjain, ahol nem lehet tudni milyenek a közlekedési lehetőségek, hány vízumot kell kérni, és azt megadják-e neki egyáltalán. Inkább végigkerekezik Európán egészen Lisszabonig (ott még nem járt), onnan átrepül az Atlanti óceánon New Yorkba, majd keresztülbiciklizik az amerikai földrészen Vancouverig. Onnan átrepül a Csendes óceánon Sanghajba, majd felkerekezik Pekingbe. Erre az útra 97 napot szán, ami napi átlagban kevesebb, mint eddig bármikor, de hosszabb az út, sokkal több a kilométer, és mint mondja, ő is idősebb lett jó pár évvel. Ezért úgy tervezi, hogy 130-140 kilométert tesz meg napi átlagban. Ez teljesíthető, de időben oda kell érni Lisszabonba, mert a repülő nem vár, aztán Vancouverbe, és sok minden közbejöhet. SZENTES BudapestBécsSalzburgBaselLyonSt-ÉtienneBordeauxGijón PEKING
A tibeti zavargások miatt megszigorították a belépést Kínába, azaz az olimpia idején csak szervezett úttal érkezőket engednek be az országba, így előfordulhat, hogy kerékpárral nem sikerül bejutni, de erre az esetre egy vészforgatókönyv is készült. Ha így lenne, akkor Sanghaj-ban repülőre adja kerékpárját, ami itthon Budapesten várja majd gazdáját és a tanár úr Pekingbe érve vásárol egy kerékpárt (a kerékpárok hazájában nem egy nagy összeg) felszereli kilométerórával és ott helyben letekeri a hiányzó 2000 km-t. Összesen 22 jegyet rendelhetett meg, 12 sportágban és remélhetőleg szemtanúja lesz egy pár magyar aranyéremnek is. Nyugatra indul és keletről érkezik, és főként a biztonságot tartotta szem előtt a tanár úr. Kanadában meglátogatja lányát, ahol három napot tölt, de ezután várja Peking!
A tanár úr indulására sokan kilátogattak a Kossuth térre, ahol a búcsú pillanata nagyon nehézre sikerült. Volt aki a négy évvel ezelőtti indulásának képével érkezett, melyen sokkal kevesebben voltak, mint.
Cseuz László édesanyjától búcsúzott, ami olyan érzelmeket váltott ki belőle, hogy több percen keresztül zokogott. A meghatódottság lengte át a teret, de ekkor már hallhattuk is tőle: "Na jó! Búcsúzok gyorsan, mert már három perce úton kellene lennem!".
Szirbik Imre polgármester egy kitűzőt adott a sportembernek, amit Kínából hozott és az olimpia egyik kabalafigurája, mely a fiatalos lendületet a tüzet jelképezi.
Búcsúztak a volt és a jelenlegi diákok, majd egy kis kíséret keretében nekivágott az útnak.
Visszafelé Peking-Budapest az útirány, repülővel és terve szerint augusztus 25-én délután 5 órakor érkezik meg Szentesre a Kossuth térre.
Szentes, 2008. 05. 04.
|
||